Zaczęło się! Wielkie święto praw dziecka w Toruniu

Takich emocji dawno nie było w grodzie Kopernika – halowy turniej szkolnych drużyn piłkarskich to był mocny akcent na rozpoczęcie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Nie zabrakło też poważnych rozmów o prawach ucznia i trudnych pytań, na które musiał odpowiadać Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Toruńskie obchody potrwają aż do poniedziałku.

– „Z miłości do sportu” – taki napis zdobi halę sportową w szkole podstawowej nr 14, gdzie dziś podziwialiśmy wspaniałą grę młodych piłkarzy i piłkarek. Cieszy mnie również to, że tak wiele koleżanek i kolegów przyszło dopingować swoje drużyny. Zamiłowanie do sportu i przyjaźń są niezmiernie ważne w życiu każdego młodego człowieka – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas uroczystości wręczania pucharów i nagród uczestnikom turnieju. Wspólnie z Rzecznikiem młodych sportowców nagrodził Prezydent Torunia Michał Zaleski.

W tym roku to właśnie Toruń jest gospodarzem święta ustanowionego w rocznicę przyjęcia konwencji ONZ o prawach dziecka. Z tej okazji w mieście Mikołaja Kopernika odbywa się wiele wydarzeń z udziałem dzieci i młodzieży – spotkania w szkołach z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz ekspertami Dziecięcego Telefonu Zaufania 800 12 12 12, warsztaty kulturalne i plastyczne, zawody sportowe, konkursy, gry i zabawy taneczne, a także konferencja naukowa, podczas której zostaną zaprezentowane najnowsze badania jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce, których przeprowadzenie zlecił Rzecznik Mikołaj Pawlak.

Podczas sobotniej gali finałowej, którą poprowadzi Ida Nowakowska, zostaną wręczone Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka osobom pracującym na rzecz dzieci w Toruniu i regionie. Galę uświetni koncert zespołu Golec uOrkiestra.

Ruszyły obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka