Monika Horna-Cieślak nową Rzeczniczką Praw Dziecka

„Trzeba widzieć, słyszeć, rozumieć i chronić wszystkie dzieci i osoby młode. Każde dziecko jest piękne!”
Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka

Monika Horna-Cieślak – adwokatka, działaczka społeczna, badaczka. Urząd Rzeczniczki Praw Dziecka objęła 20 grudnia 2023 roku.

Ochrona praw dzieci to pasja, którą Monika Horna-Cieślak odkryła w sobie w wieku 19 lat. Od tego czasu nieustannie poszerza swoje kompetencje, by móc jak najskuteczniej zmieniać świat najmłodszych na lepsze.

W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem studia stacjonarne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zdobywając tytuł magistra prawa i będąc jedną z najlepszych absolwentek wydziału.

Monika Horna-Cieślak była Członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także tutorką programu HELP Rady Europy.

Od lat udziela pomocy prawnej osobom młodym w trudnych dla nich sytuacjach życiowych. Zmienia prawo, rozwija działalność szkoleniowo-edukacyjną, współtworzy nowe standardy ochrony małoletnich. Pracując nad tzw. „Ustawą Kamilka z Częstochowy”, przyczyniła się do wprowadzenia historycznej zmiany prawnej w Polsce. Po licznych konsultacjach ze środowiskami młodzieżowymi stworzyła także projekt ustawy zwiększającej dla osób młodych dostęp do psychologa bez konieczności zgody opiekuna prawnego.

Zanim Monika Horna-Cieślak została Rzeczniczką Praw Dziecka, na co dzień stawała w obronie najmłodszych na sądowych salach. W miejscu, w którym zwykle kończy się dziecięca beztroska, dawała dzieciom poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Dla mec. Moniki Horna-Cieślak za każdą sygnaturą kryją się historie młodych ludzi, nad którymi należy pochylić się ze szczególną wrażliwością i troską. Każde akta opisują zupełnie inny dziecięcy dramat, który obecna Rzeczniczka Praw Dziecka swoim wsparciem stara się zakończyć.

„Udzieliłam tysięcy konsultacji prawnych na rzecz osób młodych. Spędziłam z osobami młodymi tysiące godzin na komisariatach policji, w prokuraturze, w sądzie i własnej kancelarii adwokackiej”
Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka

Osiągnięcia Moniki Horna-Cieślak w zakresie dbania o prawa dzieci zostały wielokrotnie docenione – w 2019 roku otrzymała I wyróżnienie w konkursie „Prawnik Pro Bono 2019”. W tym samym roku została zwyciężczynią konkursu dla prawników „Rising Stars – Liderzy Jutra 2019”. W 2023 r. znalazła się w gronie „25 najlepszych prawniczek w biznesie” magazynu Forbes Women. Jest bohaterką programu Uwaga TVN „Kobiety, którym zależy”. Jest również absolwentką Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Monika Horna-Cieślak jako Rzeczniczka Praw Dziecka postrzega młodzież jako partnerów do rozmowy i uczestników debaty publicznej.

„Rzeczą nową w urzędzie, która nie funkcjonowała dotąd w stopniu, moim zdaniem, potrzebnym, będzie oddanie głosu młodym osobom. Sprawienie, że staną się pełnoprawnymi uczestnikami rozmowy o ich prawach”
Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka

Empatia, szacunek, partnerstwo – te i wiele innych wartości bliskich sercu Rzeczniczki sprawiają, że młodzi ludzie mają do kogo zwrócić się ze swoimi problemami lub pomysłami. Sama Rzeczniczka Praw Dziecka podkreśla z kolei, że odwagi, wrażliwości i uporu uczy się od dzieci – co jest dla niej największym źródłem dumy i wdzięczności.