Wiedza o rynku pracy pomaga dobrze wejść w dorosłe życie

Młodzi muszą znać swoje prawa, ale też mieć wiedzę, która pozwoli im poradzić sobie z wyzwaniami, czekającymi ich na rynku pracy. Wiedzą o tym laureaci i uczestnicy I Konkursu Wiedzy o Rynku Pracy dla uczniów szkół ponadpodstawowych, który zorganizował Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie. Na wręczenie nagród uczniom i uczennicom przyjechała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, którą młodzież zaprosiła do debaty.

Uroczysta gala odbyła się 19 stycznia w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie i zgromadziła ponad 140 osób – uczniów, przedstawicieli instytucji, dyrektorów szkół i placówek edukacyjnych, dyrektorów placówek służby zdrowia i pomocy społecznej, przedsiębiorców i pracodawców. W gali wziął udział poseł PO i nauczyciel Marcin Józefaciuk.

Finaliści konkursu – poza oczywiście odebraniem nagród – poprowadzili debatę z Rzeczniczką Praw Dziecka. Tematów było sporo i widać było, że uczniowie przygotowali się do zadawania pytań swojej Rzeczniczce równie solidnie, jak do konkursu. Do dyskusji włączyła się również publiczność.

– Rozmawialiśmy także o tym, jak powinna wyglądać szkoła marzeń. Uczniowie i uczennice ze szkół w Szczytnie powiedzieli mi, że w szkole chcą rozwijać swoje pasje oraz talenty i potrzebują na to więcej czasu, a także, że idealna szkoła to taka, w której nie trzeba wiedzieć absolutnie wszystkiego, aby mieć dobre oceny. Poza tym bardzo chcieliby, aby nauczycielki i nauczyciele byli bardziej wyrozumiali i doceniali ich starania – podkreśliła po spotkaniu Rzeczniczka Monika Horna-Cieślak, dziękując za to, że uczniowie podzielili się z nią swoimi doświadczeniami, pomysłami i marzeniami.

Fot. Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie