Słowa mają moc! Jan Gawroński o tym, jak słowa kształtują rzeczywistość młodych osób z niepełnosprawnościami

Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka na spotkaniu z czytelnikami „Wysokich Obcasów” w Zgierzu

O tym, jak słowa kształtują rzeczywistość młodych osób z niepełnosprawnościami opowiadał społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka na spotkaniu z czytelnikami „Wysokich Obcasów” w Zgierzu. Janek Gawroński wziął udział w panelu „Jesteśmy Razem – wtedy łatwiej się dostosować”.

W Starym Młynie w Zgierzu młody reprezentant Biura RPD wziął udział w projekcie „Kobiety Wiedzą Co Robią”. To element cyklicznych spotkań, które mają na celu przybliżać odbiorcom problemy różnych grup społecznych i wyzwania z tym związane.

Janek Gawroński był też bohaterem artykułu opublikowanego w gazecie pod koniec lutego. Społeczny zastępca RPD mówił wówczas o sytuacji młodzieży w spektrum autyzmu i różnych formach terapii, na które decydują się rodzice zdiagnozowanych dzieci. A także o tym, jak ważne jest wzajemne zrozumienie.

– Samostanowienie polega na tym, że osoba jest uczona od małego, że ma wybór – nie prawny, lecz mentalny: co chce zjeść, w co chce się ubrać, co chce dzisiaj robić. To jest stwarzanie możliwości, żeby człowiek wyraził swoje zdanie i ktoś tego zdania posłuchał – opisywał w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”.

Marcowe spotkanie w Zgierzu pozwoliło Jankowi po raz kolejny, tym razem na żywo, podzielić się swoimi przemyśleniami.

Społeczny zastępca RPD wziął udział w panelu poświęconym tematyce szczególnie bliskiej sercu samej Rzeczniczki Praw Dziecka – wspieraniu osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców. Janek podkreślał, jak ważne dla niego są słowa. Przekonywał, że jest „osobą rozwijającą się w spektrum autyzmu”, a nie „dotkniętą autyzmem” czy „cierpiącą na autyzm”.

Poruszone zostały także kwestie trudnej sytuacji rodzin pozbawionych dostępu do pomocy i informacji. Omawiane były potrzeby edukacyjne uczniów i uczennic z niepełnosprawnościami.