„Zobacz w drugim człowieka – każdy jest ważny” – Jan Gawroński podczas XXVI sesji popularnonaukowej

Zdjęcie młodego chłopaka w jasnym swetrze. Uśmiecha się. Siedzi w pomieszczeniu przed komputerem.

Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka wziął udział w XXVI sesji popularnonaukowej pod hasłem „Zobacz w drugim człowieka – każdy jest ważny”, której celem jest propagowanie wiedzy ekonomicznej oraz wiedzy psychologiczno-pedagogicznej.

Sesja odbyła się w dniu 14 marca 2024 roku, w Auli Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla.

Jan Gawroński wziął udział poprzez połączenie zdalne, w swoim wystąpieniu, otwierając sesję poruszył kwestię trudnej sytuacji dzieci i młodzieży rozwijającej się w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

„Młodzi rzadko otrzymują w porę niezbędną pomoc. Na wizytę u psychologa czeka się miesiącami. Psychiatria dziecięca jest w Polsce w stanie zapaści. Brak profilaktyki, brak wczesnej, rzetelnej diagnozy. W przepełnionych, niedoinwestowanych szpitalach psychiatrycznych młodym pacjentom odbiera się godność, podmiotowość, szansę na poprawę kondycji psychicznej, na przyszłość bez lęku.” 

Sesja popularnonaukowa inicjowana jest cyklicznie od 26 lat i jest skierowana do młodych ludzi oraz kadry pedagogicznej. To ważne wydarzenie na stałe wpisało się w mapę edukacyjno-kulturalną miasta Nowego Sącza. Stanowi ono istotne dla uczniów i środowiska lokalnego dydaktyczne i naukowe przedsięwzięcie.