Ale kosmos! Dzieci w świecie cyfrowym

Zdjęcie przedstawiające grupę ludzi na sali. Na scenie elegancko ubrana kobieta z mikrofonem. Na pierwszym planie widownia. W tle ciemna ściana z napisem stacja galaxy.

– Powinniśmy zrobić wszystko, aby młodzi ludzie sprawnie poruszali się w rzeczywistości cyfrowej i byli w niej bezpieczni – mówiła Katarzyna Hernandez, dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci w Biurze RPD przy okazji lekcji pokazowej „Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci” organizowanej przez firmę Samsung.

Program skierowany jest do dzieci w wieku 7-9 lat, ich rodziców oraz opiekunów, a także do nauczycieli i szkół. Celem programu jest kształtowanie odpowiedzialnej postawy dzieci i dorosłych w cyfrowym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania mobilnych urządzeń. To uzupełnienie treści z zakresu edukacji cyfrowej zawartych w szkolnej podstawie programowej.

Podczas wydarzenia goście obejrzeli lekcję pokazową dla klasy III, którą prowadziła nauczycielka i edukatorka kompetencji cyfrowych. Uczniowie wybrali się w „podróż po kosmosie”. Odwiedzając kolejne „stacje badawcze”, mierzyli się z nowymi zadaniami.  Udało im się zbudować własny smartfon, który następnie wyposażyli w odpowiednie aplikacje. Wymyślone przez dzieci funkcje miały uczynić urządzenie odpornym na wirusy. A to wszystko bez wykorzystania ekranów.

– Nowe technologie nas otaczają i powinniśmy zrobić wszystko, aby dzieci i młodzi ludzie sprawnie poruszali się w rzeczywistości cyfrowej. Dlatego BRPD docenia inicjatywy, których celem jest wsparcie dzieci w nabywaniu kompetencji cyfrowych – podkreślała reprezentantka Biura Rzeczniczki Praw Dziecka.