Prawa i obowiązki ucznia. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Webinar Rzeczniczki Praw Dziecka

Zdjęcie przedstawiające biegnące dzieci z plecakami. W tle ściana budynku.

22 lutego br. o godz. 18:30 na FB Rzeczniczki Praw Dziecka odbędzie się webinar poświęcony prawom i obowiązkom ucznia, które są istotnym elementem codzienności szkolnej. Wpływają bowiem nie tylko na życie dzieci i nastolatków w szkole, a także kształtują spojrzenie osób dorosłych na edukację i system oświaty jako całość. Świadomość tych kwestii pomaga osobom dorosłym lepiej zrozumieć funkcjonowanie szkolnego środowiska oraz ich rolę w nim, zarówno jako nauczycieli i pedagogów, jak i rodziców.

Podczas spotkania przyjrzymy się bliżej konkretnym przepisom i najważniejszym konstytucyjnym normom. Omówimy ich znaczenie oraz przekonamy się, czy wszystkie przepisy są zgodne z Konstytucją, a także jakie praktyczne konsekwencje niosą za sobą. Nie zabraknie także omówienia „podstawowych praw uczniowskich” w ramach Prawa oświatowego.

Będziemy zgłębiać te kwestie z uwzględnieniem perspektywy dzieci i młodzieży, bo to właśnie ich codzienność i dobro są w centrum działań Rzeczniczki Praw Dziecka.

Ekspertem spotkania będzie Mikołaj Wolanin – student Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2019 r. prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia, którą ufundował jeszcze jako osoba niepełnoletnia dzięki zezwoleniu sądu rodzinnego. Autor kilkunastu publikacji naukowych. Stażysta m.in. na Uniwersytecie w Weronie oraz w Instytucie Komparatystycznego Prawa Publicznego i Prawa Międzynarodowego im. Maxa Plancka w Heidelbergu.

 

***

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak jest inicjatorką cyklu spotkań skierowanych do osób dorosłych: rodziców, opiekunów, nauczycieli, profesjonalistów i wszystkich tych, którzy troszczą się o dobro dzieci. Inicjatywa ma na celu budowanie świadomości oraz kształtowanie lepszego zrozumienia problematyki związanej z życiem młodych. Spotkania są okazją do nawiązania dialogu oraz wymiany wiedzy, doświadczeń i praktycznych narzędzi, które pomogą dorosłym zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją dzieci i nastolatki. To również zachęta do wspólnego działania dla dobra dzieci oraz poszukiwania rozwiązań dla aktualnych problemów.