Edukacja daje siłę

Zdjęcie osób siedzących na fotelach i krzesłach. Ciemne tło z żółtym tekstem: spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka.

Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka oraz jej społeczny zastępca Jan Gawroński na zaproszenie samorządu uczniowskiego i szkolnej społeczności odwiedzili osoby uczniowskie z niepełnosprawnościami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Janusza Korczaka w Łodzi. Spotkanie było tłumaczone na Polski Język Migowy.

Podczas debaty, którą poprowadzili Jan Gawroński oraz Maciej Pabisiak, przedstawiciel samorządu uczniowskiego, osoby uczniowskie zadawały pytania na temat działalności Biura Rzeczniczki Praw Dziecka, a także szeroko rozumianej tematyki praw dziecka. W debacie wzięła również udział Katarzyna Tręda-Pisera, Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami w Łodzi.  W dyskusji silnie wybrzmiały słowa, że edukacja daje siłę i narzędzia do walki o swoje prawa.

SOSW nr 1 w Łodzi jest placówką pedagogiczno-dydaktyczną z ponad 50-letnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie i uczennice mogą kształcić się w technikum, branżowej szkole I i II stopnia oraz w szkole policealnej. Swoje umiejętności rozwijają tu m.in. przyszli technicy informatycy, technicy grafiki i poligrafii cyfrowej, monterzy instalacji i urządzeń, kucharze, stolarze, ogrodnicy czy fryzjerzy. Ośrodek oferuje też młodzieży niesłyszącej i rozwijającej się w spektrum autyzmu możliwość nauki w liceum ogólnokształcącym.

W trakcie wizyty Rzeczniczka Praw Dziecka została oprowadzona po ośrodku przez dyrekcję oraz przedstawicieli samorządu uczniowskiego.