Jak zadbać o siebie przed egzaminem?

Zdjęcie nastolatki ze słuchawkami na uszach. Ma ciemne, średniej długości włosy. Jest ubrana w niebieską koszulę. W tle zielone drzewa.

Ostatni dzień przed egzaminem to czas, który najlepiej przeznaczyć na odpoczynek i relaks. Stres, niewyspanie, odwodnienie i wiele innych czynników mają duży wpływ na naszą zdolność myślenia i koncentracji.

Jak możesz o siebie zadbać przed egzaminem?

  • Mówi się, że dzień przed egzaminem lepiej nie zmuszać się do wysiłku intelektualnego. Jeśli jednak odczuwasz potrzebę zrobienia powtórek – to to jest w porządku. Pamiętaj tylko o robieniu przerw w nauce i odpoczynku.
  • Postaraj się zaplanować dzień tak, by przeznaczyć na sen minimum 7 godzin. Przed zaśnięciem ogranicz czas ekranowy i wypróbuj jedną z technik relaksacyjnych, wyciszających. Pomogą one w obniżeniu poziomu stresu i poprawią jakość Twojego snu.
  • Przygotuj wcześniej potrzebne rzeczy. Pozwoli ci to uniknąć dodatkowego stresu w dniu egzaminu. Sprawdź, gdzie zdajesz egzamin i jakie są wymagania. Upewnij się, że posiadasz dowód tożsamości/legitymację, linijkę, cyrkiel, prosty kalkulator i zestaw czarnych długopisów. Na salę możesz również wnieść butelkę wody – ważne, by butelka była przezroczysta i miała zerwaną etykietę. Przygotuj również ubrania i ułóż je w jednym miejscu, razem z przyborami.
  • Zadbaj o jakość posiłków. To jakie składniki odżywcze dostarczasz organizmowi, wpływa na Twoje samopoczucie. Śniadanie w dniu egzaminu powinno być bogate w magnez, mieć odpowiednią ilość białka i węglowodanów złożonych. Lepiej unikać produktów, które mają wysoką zawartość cukru, ponieważ ten może sprawić, że będziesz ospały/a i zmęczony/a.
  • Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody (minimum 2,5l). Nawodnienie organizmu jest istotne dla jego prawidłowego funkcjonowania.
  • Zrób coś miłego dla siebie. Może to być wieczór spa, wyjście do kina z przyjaciółmi czy przejażdżka rowerem. Zadbaj o dotlenienie organizmu i dawkę aktywności fizycznej.
  • Porozmawiaj z kimś o swoich obawach. Nie musisz być sam ze swoimi trudnościami. Tworzenie czarnych scenariuszy w głowie może pogorszyć Twoje samopoczucie. Poszukaj wsparcia u bliskich lub skorzystaj z telefonu/czatu zaufania.

Wszyscy pracownicy Biura RPD życzą Wam połamania piór oraz wytrwałości w następnych dniach. Pamiętajcie, że egzamin nie określa Waszej dojrzałości. Jesteście ważni i wartościowi.

Powodzenia!