Porozmawiajmy o autyzmie

Zdjęcie grupy osób w sali sportowej. Za nimi niebiesko tło z napisem: porozmawiajmy o autyzmie.

Jan Gawroński, społeczny zastępca RPD, na zaproszenie Fundacji Myśliciele, Urzędu Gminy w Wołominie spotkał się z mieszkankami i mieszkańcami. Podczas konferencji „Porozmawiajmy o Autyzmie” mówił o prawach dziecka i przybliżył tematy, z którymi na co dzień zmagają się młode osoby w spektrum autyzmu.

Janek Gawroński opowiadał o sytuacji uczniów i uczennic z niepełnosprawnościami sprzężonymi w kontekście ich potrzeb edukacyjnych i konieczności indywidualizacji kształcenia.

Uczestnicy spotkania poznali temat z różnych perspektyw: osób ze spektrum, ich rodziców i osób wspierających. Konferencja „Porozmawiajmy o Autyzmie” poświęcona była realiom codziennego życia, kwestiom edukacyjnym, orzecznictwu i, w końcu, wchodzenia w dorosłość.

Zdaniem Elżbiety Radwan, burmistrz Wołomina, Janekjako samorzecznik w spektrum autyzmu oraz Sylwia Kowalska – jego mama i ekspertka pokazali, że mimo wielu punktów wspólnych, które łączą osoby w spektrum każde doświadczenie jest unikalne i cenne, a każdy głos ma znaczenie.

Nie ma dwóch takich samych osób ze spektrum autyzmu, dlatego nie ma też takich samych potrzeb i wyzwań dla nich. Rodzice szybko się o tym przekonują, szukając sposobów na wsparcie swoich dzieci – opisywała Elżbieta Radwan.