Książka. Realny klucz do dziecięcej wyobraźni

Pełen magii i piękna świat dziecięcej wyobraźni rozwija się za sprawą książek i zapisanych w nich opowieści. Taki cel przyświecał uczestnikom konkursu „Piórko”, którego rozstrzygnięcie nastąpiło podczas Targów Książki na Stadionie Narodowym. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Rzeczniczki Praw Dziecka.

Laureatką konkursu „Piórko” 2024 została debiutująca pisarka Agnieszka Piwoń. Głównym bohaterem zwycięskiej książki jest pies. Jak wskazywali członkowie jury, w tym dziennikarz Jarosław Gugała, powieść jest niezwykle poruszająca, uwrażliwia na los zwierząt i ukazuje głębię relacji międzyludzkich.

Organizatorzy konkursu podkreśli, że nie mogą doczekać się II. etapu konkursu, czyli pomysłów grafików na zilustrowanie książki i – przede wszystkim – przekazania gotowej opowieści najmłodszym i ich rodzicom.

Galę ogłoszenia wyników I. etapu konkursu otworzyła Monika Horna-Cieślak, która objęła patronatem honorowym konkurs „Piórko”.

– Dziękuję za chęć współpracy z urzędem Rzeczniczki Praw Dziecka. Chcę podziękować także wszystkim, którzy zgłosili się do konkursu. Liczba zgłoszeń była faktycznie niesamowita. Świadczy to o wrażliwości i chęci wzmacniania dzieci w tym świecie – mówiła Rzeczniczka.

Monika Horna-Cieślak wyjaśniła, że w czasach, w którym tak dużo przestrzeni poświęcamy rzeczywistości wirtualnej, szczególnie ważna jest także nasza obecność w świecie realnym.

– Wspólny czas z dziećmi i zapoznawanie ich z wydrukowaną książką, która ma swój zapach i kształt, jest bardzo ważny – podkreślała. Przypomniała, że do 1 lipca trwa drugi etap konkursu, tym razem na ilustrację do książki. „Zachęcam debiutujących artystów do zgłoszeń!” – dodała.

Po uroczystym ogłoszeniu I. etapu konkursu literackiego, Rzeczniczka Praw Dziecka odwiedziła stoiska z książkami Targów Książki i Mediów VIVELO na PGE Narodowym. – Cieszę się, że mijam tyle młodych osób, które są zainteresowane czytelnictwem – podsumowała Rzeczniczka.