#ChorujęNaOtyłość. To nie moja wina

W Senacie RP otwarto wystawę, która jest elementem kampanii społecznej „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz”. W uroczystości wzięła udział Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych Biura Rzeczniczki Praw Dziecka.

Celem wystawy „Nie oceniaj mnie! To nie moja wina! #ChorujęNaOtyłość” jest podnoszenie świadomości na temat choroby otyłościowej, obalanie stereotypów z nią związanych oraz przeciwdziałanie dyskryminacji pacjentów zmagających się z tą ciężką i przewlekłą chorobą. Inicjatorem działań jest Fundacja na Rzecz Leczenia Otyłości (FLO). Wystawa jest opowieścią o konkretnych osobach. Prezentuje dziesięć sylwetek pacjentów i ich najtrudniejsze przeżycia związane z chorobą. Sami chorzy apelują o szacunek, zaprzestanie stygmatyzacji i traktowanie ich z godnością, należną każdemu człowiekowi i pacjentowi.

Dr Agnieszka Gorgoń-Komor, senator i wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia była wnioskodawczynią organizacji wystawy. Jako lekarka mówiła podczas wydarzenia o solidarności z pacjentami i konieczności edukacji wśród lekarzy na temat postępowania w chorobie otyłościowej. Zaznaczyła również, że pacjenci zmagają się z wieloma problemami, którymi skutkuje choroba, tj. izolowaniem się od społeczeństwa, brakiem szacunku czy występowaniem zaburzeń psychicznych.

Podczas wydarzenia prof. Lucyna Ostrowska i prof. Beata Matyjaszek-Matuszek, przedstawicielki Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, opowiadały o pacjentach, którzy są bohaterami kampanii. Podzieliły się również niepokojącymi statystykami mówiącymi o ponad 9 milionach Polaków chorujących na otyłość. Zaapelowały o natychmiastowe zajęcie się tym problemem, ponieważ co roku przybywa ok. 80 tys. dzieci z otyłością, a szacuje się, że 70-80 proc. z nich usłyszy w przyszłości diagnozę choroby otyłościowej.

Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu