SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
24 lipca 2024 r. na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się centralna uroczystość Święta Policji. W obchodach 105. rocznicy powołania Policji Państwowej Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka reprezentował Piotr Bogacki, dyrektor Zespołu Prawa Karnego.
Data uroczystości jest nieprzypadkowa. 24 lipca 1919 r. powołano Policję Państwową, jednolitą służbę na terenie młodego państwa polskiego, które po 123 latach niewoli odzyskało niepodległość, choć nadal musiało walczyć o swoje granice.
Wszystkich zebranych powitał uroczyście Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń, który zwrócił się także do funkcjonariuszy i pracowników Policji:
– Z głębokim uznaniem i szacunkiem pragnę wyrazić swoją wdzięczność za Waszą codzienną służbę i pracę – mówił. – Dziękuję za gotowość do działania w każdej chwili, za empatię w kontaktach ze społeczeństwem oraz otwartość na drugiego człowieka. Jestem dumny z tego, że nasz kraj może liczyć na tak oddanych i pełnych poświęcenia funkcjonariuszy i pracowników Policji. Ogromne wyrazy podziękowania kieruję do Waszych rodzin i bliskich. Dziękuję Państwu za wsparcie, za cierpliwość i zrozumienie, które stanowią nieocenioną pomoc w najtrudniejszych dla nas chwilach. Jesteście cichymi bohaterami, których poświęcenie jest równie ważne, jak służba.
Współpraca z policją
Rola Policji i współpraca z nią jest również kluczowa dla pracy Biura Rzeczniczki Praw Dziecka, w tym Dziecięcego Telefonu Zaufania. BRPD jest w trakcie przygotowywania i konsultowania nowego porozumienia między BRPD a KGP, w którym jednym z punktów jest współpraca w zakresie zbierania danych dotyczących przypadków przemocy wobec dzieci, w tym w szczególności przypadków śmierci dzieci na skutek krzywdzenia.
Współpraca między instytucjami, ale też edukacja społeczeństwa na temat tego, jak reagować na przemoc wobec dzieci mają zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia liczby przypadków krzywdzenia dzieci. Celem jest stałe doskonalenie systemu ochrony młodych osób oraz szybkie reagowanie na niepokojące sygnały.