Bezpieczne wakacje. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas letniego wypoczynku? [Webinar – 31 lipca]

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak zaprasza na cykl spotkań skierowanych do osób dorosłych: rodziców, opiekunów, nauczycieli, profesjonalistów i wszystkich tych, którzy troszczą się o dobro dzieci.

Inicjatywa ma na celu budowanie świadomości oraz kształtowanie lepszego zrozumienia problematyki związanej z życiem młodych. Spotkania są okazją do nawiązania dialogu oraz wymiany wiedzy, doświadczeń i praktycznych narzędzi, które pomogą dorosłym zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją dzieci i nastolatki. To również zachęta do wspólnego działania dla dobra dzieci oraz poszukiwania rozwiązań dla aktualnych problemów.

Już 31 lipca br. o godz. 18:30 odbędzie się webinar na temat bezpiecznych wakacji, podczas którego omówimy kluczowe aspekty związane z bezpieczeństwem dzieci i nastolatków.

Wakacje to czas pełen przygód, radości i niezapomnianych chwil. To okres, kiedy dzieci i młodzież mogą odpocząć od szkolnych obowiązków, rozwijać swoje pasje i nawiązywać nowe przyjaźnie. Jednak wraz z beztroską zabawą i relaksem, pojawia się również zwiększone ryzyko wypadków i niebezpiecznych sytuacji. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, opiekunowie i wychowawcy byli dobrze przygotowani i świadomi potencjalnych zagrożeń.

Podczas webinaru porozmawiamy między innymi o bezpieczeństwie nad wodą, gdzie skupimy się na zasadach korzystania z kąpielisk, znaczeniu nauki pływania oraz pierwszej pomocy. Omówimy także kwestie związane z bezpieczeństwem w górach, w tym m.in. przygotowanie do górskich wycieczek, zasady poruszania się po szlakach oraz postępowanie w sytuacjach awaryjnych. Przybliżymy również zasady związane z bezpieczeństwem w mieści, jak na przykład korzystanie z hulajnóg, deskorolek oraz innych urządzeń wspomagających ruch. Podkreślimy również znaczenie świadomości otoczenia i odpowiedzialności wobec innych uczestników ruchu, aby zapewnić sobie i innym bezpieczne warunki podczas korzystania z tych popularnych środków transportu.

Poruszymy także temat wyjazdów dzieci na obozy i kolonie, i związaną z tym kontrolę autokarów. Podpowiemy, jak sprawdzić, czy autokar jest bezpieczny i spełnia wymagane normy oraz jak sprawdzić firmę przewozową – zwracając uwagę na opinie oraz upewnienie się, że kierowca ma odpowiednie uprawnienia i doświadczenie w przewozie dzieci.

Porozmawiamy także o udziale nastolatków w różnego rodzaju wydarzeniach tj. festiwale i plenerowe koncerty. Omówimy, jak przygotować młodzież do uczestnictwa w dużych wydarzeniach muzycznych i przybliżymy zasady bezpieczeństwa w tłumie, w tym unikanie przepychanek i niebezpiecznych zachowań oraz wskazówki, jak postępować w sytuacji zagrożenia, np. w razie wybuchu paniki.

Eksperci:

  • mł. insp. Wanda Mende – naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej w Biurze Prewencji KGP. W Policji od blisko 25 lat. Od początku swojej kariery związana ze służbą prewencyjną, szczególnie z problematyką postępowania w sprawach nieletnich, ochroną małoletnich pokrzywdzonych przestępstwem, przemocą domową oraz profilaktyką społeczną.
  • nadkom. Robert Opas – radca w Biurze Ruchu Drogowego KGP. W Policji od 20 lat, od początku związany z pionem ruchu drogowego.
  • Webinar poprowadzi Weronika Snoch – referentka w Zespole Zdrowia i Spraw Socjalnych w Biurze RPD, działaczka społeczna, studentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Od 2020 współtworzy inicjatywę psychoedukacyjną Nastoletni Azyl. Współautorka programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”.

Zapraszamy! Dołącz do webinaru i razem zadbajmy o to, aby tegoroczny letni wypoczynek był bezpieczny i pełen pozytywnych wspomnień.