SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Opieka i promocja praw dzieci pozostających w nieinstytucjonalnej pieczy zastępczej była tematem 28. Konferencji Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC). Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka reprezentował Michał Żłobecki, dyrektor Zespołu Prawa Międzynarodowego i Konstytucyjnego.
Zgodnie z wytycznymi Zgromadzenia Ogólnego NZ dotyczącymi pieczy nieinstytucjonalnej, każde dziecko i młoda osoba powinna żyć we wspierającym, chroniącym ją i zapewniającym opiekę środowisku, w którym może w pełni realizować swój potencjał.
W ciągu dwóch dni konferencji, 18-19 września, zgromadzone osoby wysłuchały wystąpień przedstawicielek m.in. Komitetu Praw Dziecka ONZ, Rady Europy czy Komisji Europejskiej. Reprezentantki UNICEF i fińskiej organizacji pozarządowej Pesapuu ry przedstawiły, w jaki sposób wspierać dzieci należące do grup szczególnie wrażliwych. W czasie paneli umówiono także wyniki i konkluzje płynące z badania dotyczącego praw dzieci w pieczy alternatywnej (nieinstytucjonalnej), które przeprowadzono w większości państwa członkowskich ENOC. Nie zabrakło również prezentacji i dyskusji na temat sposobu monitorowania sytuacji i stanu przestrzegania praw dzieci.
Szczególne wrażenie na uczestnikach i uczestniczkach wydarzenia zrobiła część przygotowana przez młodzież z Europejskiej Sieci Młodych Doradców (ENYA) – projektu stanowiącego od wielu lat integralną część ENOC. W trakcie zajęć warsztatowych, quizu i panelu dyskusyjnego młodzi ludzie z całej Europy mieli możliwość zabrania głosu na temat swoich praw i podzielenia się własnym doświadczeniem pozostawania w zastępczej pieczy nieinstytucjonalnej. Co wyjątkowo istotne, w trakcie konferencji przedstawiciele i przedstawicielki ENYA zaprezentowali rekomendacje, które opracowali w czasie zorganizowanych w lipcu tego roku warsztatów w Bratysławie.
Cennym doświadczeniem okazały się także dwie wizyty studyjne, w których udział mogli wziąć przedstawiciele instytucji i organizacji uczestniczących w konferencji. Jedna z grup udała się do Helsińskiego Domu Matki i Dziecka, druga – do Szkoły Podstawowej Kaisaniemi, w której szczególny akcent edukacyjno-wychowawczy kładzie się na zajęcia muzyczne i taneczne.