Młodzi dla Europy, Europa dla Młodych

Flagi UE i Polski

O przygotowaniach do przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej w obszarze edukacji dyskutowano 26 września na posiedzeniu Komisji Edukacji Senatu RP. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Anna Kryniecka-Piotrak z Zespołu ds. Edukacji i Wychowania w Biurze RPD.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zorganizuje dwa konkursy skierowane do młodych związane z polskim przewodnictwem w Radzie Unii Europejskiej. Ich celem jest przede wszystkim stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości zaznajomienia się z korzyściami płynącymi z przynależności Polski do UE. Pierwszy z nich to konkurs plastyczny „Polska na czele europejskiej rodziny”, którego przedmiotem jest projekt logo polskiej prezydencji. Drugi konkurs „Moja Europa” dedykowany jest uczniom szkół średnich. Polega na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat naszej prezydencji. Będzie połączony z lekcją prowadzoną w szkołach na temat roli Polski we Wspólnocie i znaczenia tej przynależności dla naszego kraju.

Państwa członkowskie samodzielnie realizują zadania związane z edukacją, co ma znaczenie dla określenia zakresu działań planowanych podczas polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Jako priorytetowe podczas polskiej prezydencji zostały wskazane następujące inicjatywy i zadania:

  • rozpoczęcie dyskusji nad nowym programem, który zastąpi dotychczasowy, obowiązujący do roku 2027 program Erasmus+;
  • rozwój edukacji włączającej, czyli działań mających na celu inkluzję osób z niepełnosprawnościami i z innych powodów należących do grup mniejszościowych do systemu edukacji;
  • troska o dobrostan psychofizyczny dzieci i młodzieży, zwłaszcza w kontekście uzależnień, w tym cyfrowych;
  • rozwój doskonalenia zawodowego, w tym szkolnictwa zawodowego w celu aktywizacji młodzieży, zwłaszcza w kontekście rosnącej w Europie liczby młodych osób, które nie uczą się, nie pracują, ani nawet nie są zarejestrowane jako bezrobotne.