Wykluczenie transportowe dotyka dzieci

Jaka jest skala wykluczenia transportowego dzieci i młodzieży w Polsce? UNICEF Polska zaprezentował raport poświęcony temu problemowi. W debacie towarzyszącej jego prezentacji wziął udział Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka, która również objęła wydarzenie Honorowym Patronatem.

Podczas debaty 16 października „Wykluczenie komunikacyjne – jak rozwijać transport publiczny w Polsce” Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka poruszył kwestie dotyczące dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Gminy zbyt często odmawiają im dowozu do placówek edukacyjnych, choć jest to element realizacji zalecenia o potrzebie kształcenia specjalnego na miarę potrzeb. Zaapelował także o szkolenia dla drużyn konduktorskich oraz wszystkich osób związanych z transportem publicznym mających bezpośredni kontakt z osobami młodymi.

Raport UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce” pokazuje, w jaki sposób wykluczenie transportowe wpływa na jakość życia dzieci w naszym kraju. Okazuje się, że co 6. osoba w wieku 12-19 lat jest zagrożona wykluczeniem transportowym. 30 proc. badanych uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem. 44 proc. uczniów szkół średnich wybierając swoją szkołę kierowało się dostępnością dogodnych połączeń transportowych. Jednocześnie 21 proc. młodzieży deklaruje, że wybrałoby inną szkołę, gdyby nie problemy transportowe. Aż 30 proc. ankietowanych ma poczucie, że gdyby nie kwestia dojazdów, ich relacje ze znajomymi byłyby lepsze.

Społeczny Zastępca RPD zwrócił uwagę również na ekonomiczny aspekt wykluczenia komunikacyjnego. Zapowiedział ścisłą współpracę z Ministerstwem Infrastruktury i Urzędem Transportu Kolejowego w zakresie wypracowania rozwiązań legislacyjnych umożliwiających korzystanie z ulgi 78proc. na przejazdy we wszystkich relacjach bez względu na stopień niepełnosprawności.