SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Sytuacji osób interpłciowych w Polsce oraz na świecie dotyczyło seminarium na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W spotkaniu Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Hornowska z Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych BRPD.
Celem seminarium, które odbyło się 24 października, było zwiększenie wrażliwości uczestników na kwestie dotyczące praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem osób interpłciowych, a także wymiana doświadczeń i wiedzy na temat aktualnych działań legislacyjnych podejmowanych w Grecji oraz na forum Rady Europy.
Podczas spotkania omówiono osiągnięcia międzynarodowego ruchu na rzecz praw osób interpłciowych oraz przeanalizowano sytuację w Polsce. Cennym źródłem wiedzy były badania przeprowadzone przez Fundację Interakcja, dotyczące potrzeb młodzieży urodzonej z różnymi cechami płciowymi. Osoby interpłciowe definiowane są jako jednostki, których ciało nie spełnia norm społecznych oraz medycznych dotyczących klasyfikacji jako ciało żeńskie lub męskie. Wrodzona różnorodność cech płciowych może manifestować się na wielu płaszczyznach, w tym różnicach w budowie narządów płciowych, chromosomach oraz w układzie hormonalnym. Z danych opublikowanych przez ONZ wynika, że od 0,05 proc. do 1,7 proc. populacji światowej rodzi się z cechami interpłciowymi. W Europie oraz w innych regionach świata, prawa osób interpłciowych do autonomii cielesnej są często naruszane poprzez przeprowadzanie niekorzystnych zabiegów medycznych, realizowanych nierzadko bez zgody pacjentów, mających na celu dostosowanie ich ciał do powszechnie akceptowanych norm.
Od 2009 r. ONZ oraz Komisja Europejska, w porozumieniu z Unią Europejską, nieustannie apelują o zaprzestanie naruszeń praw człowieka osób interpłciowych. Dotychczas jedynie Malta, Portugalia, Niemcy, Islandia, Grecja oraz Hiszpania wprowadziły przepisy chroniące autonomię cielesną tych osób.
Seminarium miało na celu także nawiązanie współpracy z przedstawicielami środowiska akademickiego oraz aktywistami zajmującymi się prawami człowieka z USA, Grecji i Polski, co przyczyni się do zwiększenia społecznej świadomości na temat osób interpłciowych oraz dostarczenia rzetelnych informacji dotyczących ich sytuacji w kraju i na świecie.