SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
29 października na wniosek przybyłej do Warszawy delegacji Rady Europy, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące zbadania gotowości do ratyfikacji przez Polskę zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Kruza z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.
Europejska Karta Społeczna to podstawowa umowa Rady Europy dotycząca praw społeczno-ekonomicznych obywateli. Obowiązuje od 26 lutego 1965 r. Mówi o prawach oraz wolności obywatelskiej i politycznej bez dyskryminacji ze względu na rasę, płeć, religię, poglądy polityczne, pochodzenie narodowe lub społeczne.
Polska ratyfikowała ten dokument 25 czerwca 1997 r. Za wiążące uznaje 58 z 72 zawartych w nim ustępów. Jednak 3 maja 1996 r. w Strasburgu podpisano uzupełnienia do Karty, które obowiązują od 1 lipca 1997.
Zrewidowana Europejska Karta Społeczna (ZEKS), obok przeformułowania niektórych postanowień, wprowadziła osiem nowych postanowień, w tym prawo do ochrony przed ubóstwem i marginalizacją społeczną czy prawo do mieszkania. Tę zrewidowaną Kartę Polska podpisała, ale nadal nie ratyfikowała.
Ministra rodziny wyraziła otwartość na to, by pracować w kierunku ratyfikowania karty, a obecni na spotkaniu przedstawiciele Rady Europy zachęcali do działań w tym kierunku.
Ratyfikacja ZEKS da obywatelom realne szanse na poprawę ochrony praw socjalnych. Możliwość składania skarg, jak i system ich wykonywania pod nadzorem Komitetu Ministrów, może działać mobilizująco na władze państwowe w zakresie polityk społecznych i respektowaniu ich praw.