SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło przetarg i, jak zapewnia resort, emicizumab ma być dostępny na początku grudnia tego roku. To ważna informacja dla dzieci chorych na hemofilię, których sytuację Rzeczniczka Praw Dziecka monitoruje od miesięcy.
W ubiegłym tygodniu Monika Horna-Cieślak po raz kolejny zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o przedstawienie informacji na temat dostępu leku dla dzieci z hemofilią. W lipcu została poinformowana przez Ministerstwo Zdrowia, że lek został objęty refundacją w ramach programu lekowego dedykowanego zapobieganiu krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B w określonej populacji pacjentów.
Natomiast do Biura RPD wciąż napływały niepokojące informacje od rodziców dzieci o braku możliwości podjęcia wspominanego leczenia. To spowodowało, że Rzeczniczka zwróciła się do MZ o wyjaśnienie sytuacji.
– W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zamieszczone zostało ogłoszenie o przetargu nieograniczonym dotyczącym zakupu emicizumabu. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, składanie ofert we wskazanym procesie przewidziane jest na dzień 4 listopada br. Po rozstrzygnięciu postępowania niezbędne będzie podpisanie umów przez poszczególne podmioty lecznicze z wykonawcą – odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia w piśmie z 21 października.
– Należy liczyć, że wskazany proces potrwa ok. 7 dni. Prowadzone postępowanie obejmuje zakup na kwotę ponad 50 mln zł, co determinuje wykonanie dodatkowych procedur przewidzianych przepisami ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (…) i spowodowało wydłużenie prowadzonych procedur. Lek emicizumab jest kolejną opcją terapeutyczną dla tej grupy pacjentów, obok terapii już udostępnionych, a jego dostępność przewidziana jest na pierwsze dni grudnia bieżącego roku – doprecyzował resort.
Odpowiedź na pismo Rzecznika Praw Dziecka dot. leczenia hemofilii
Wcześniej Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o rozszerzeniu zakresu wskazań dla preparatu kluczowego w leczeniu dzieci zmagających się z hemofilią.
Od 1 lipca 2024 r. lek został objęty refundacją w ramach programu lekowego dedykowanego zapobieganiu krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B w określonej populacji pacjentów.
Ciężka postać hemofilii A z niską aktywnością czynnika VIII u dziecka powoduje, że nawet niewielki uraz może doprowadzić do rozległych krwawień do stawów, mięśni czy innych organów. Rodzice małych pacjentów akcentowali, że dostęp do leczenia lekiem z substancją emicizumab daje szansę na normalne funkcjonowanie i lepszy, bo nieobarczony ograniczeniami i bólem, rozwój małego pacjenta. Nowoczesny preparat podawany jest bowiem podskórnie znacznie rzadziej (nawet raz w miesiącu) niż dostępne obecnie czynniki krzepnięcia.
W 2018 r. preparat został dopuszczony do obrotu w krajach Unii Europejskiej. Od marca 2020 r. był dostępny w Polsce, ale dla węższej, określonej grupy pacjentów.