SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
W Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dzieci i Młodzieży. Tematem przewodnim było rozpatrzenie informacji na temat ochrony osób małoletnich przed krzywdzeniem seksualnym. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentował Piotr Bogacki, dyrektor Zespołu Prawa Karnego BRPD.
Podczas posiedzenia 6 listopada, Piotr Bogacki przedstawił działania Biura Rzeczniczki Praw Dziecka w zakresie realizacji Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na szkodę Małoletnich na lata 2023-2026 oraz w zakresie ochrony małoletnich przed przemocą. Poinformował także komisję, że Biuro RPD realizuje I etap prac dotyczący kompleksowego gromadzenia danych statystycznych odnośnie czynów zabronionych, czynów karalnych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę dzieci, w tym w cyberprzestrzeni.
BRPD koordynuje również przebieg prac nad opracowaniem wykazu punktów specjalistycznej pomocy psychologicznej, terapeutycznej, udzielających wsparcia materialnego oraz prawnego dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwami przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Następnie będzie upowszechniać w kampanii społecznej informację o tych ośrodkach.
Piotr Bogacki przypomniał, że w ramach Biura Rzeczniczki Praw Dziecka funkcjonuje Dziecięcy Telefon Zaufania (DTZ), gdzie dzieci nie tylko otrzymują wsparcie psychologiczne. DTZ inicjuje też dalsze działania zmierzające do ochrony przed przemocą np. zawiadomienie policji lub sądu rodzinnego. W roku 2024 (od 1 stycznia do 15 października) pracownicy Dziecięcego Telefonu Zaufania odebrali 29 808 telefonów, przeprowadzili na czacie 18 191 rozmów, a także podjęli 1 265 interwencji ratujących życie i zdrowie.
Rzeczniczka Praw Dziecka realizuje w ramach dwóch zespołów analizy przypadków indywidualnych, w ramach których sprawy oceniane są pod kątem postępowań karnych lub cywilnych (w tym rodzinnych i opiekuńczych). W rezultacie takiej oceny wykonywane są uprawnienia Rzeczniczki polegające na: zainicjowaniu nowego postępowania, przystąpienia RPD do sprawy na prawach prokuratora (sprawy cywilne, w tym rodzinne lub opiekuńcze), przedstawienia stanowiska RPD na sprawę (sprawy karne), a także wnoszone są skargi kasacyjne (sprawy cywilne) i kasacje (sprawy karne).
Obecnie w Zespole Prawa Rodzinnego i Nieletnich BRPD prowadzone są 3 624 sprawy, w tym 749 udziałów w postępowaniach. W Zespole Prawa Karnego BRPD to 1 440 prowadzonych spraw, w tym około 200 spraw dotyczących przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. W stosunku do 2023 r. nastąpił wzrost spraw o 250 proc.
W 2024 r. Rzeczniczka Praw Dziecka skierowała do prokuratury i policji 35 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę dziecka.
Monika Horna-Cieślak skierowała również wystąpienie generalne do Ministry ds. Równości w zakresie procedury Niebieskie Karty. Zwróciła tam uwagę na nieprawidłowości funkcjonujące w systemie przeciwdziałania przemocy domowej. Chodzi np. o konieczność usunięcia rozbieżności między przepisami ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej, a przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z 6 września 2023 r.
System przeciwdziałania przemocy domowej wymaga zmian