Spotkanie Okrągłego Stołu Społecznego STOP OTYŁOŚCI

Stopy na wadze

14 listopada odbyło się spotkanie Okrągłego Stołu Społecznego STOP OTYŁOŚCI zorganizowane przez inicjatorki Partnerstwa na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Justyna Oknińska-Janzen z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.

Spotkanie odbyło się w formule hybrydowej, miało charakter roboczy. Jego celem było opracowanie wspólnych, wstępnych zamierzeń i celów.

Justyna Oknińska-Janzen z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD wskazała podczas spotkania, że Rzeczniczka Praw Dziecka ma świadomość istoty i wagi omawianego problemu oraz dostrzega potrzebę podejmowania działań na rzecz dzieci i młodzieży dotkniętych lub zagrożonych chorobą otyłością.

– W BRPD z dużą uwagą zapoznaliśmy się z treścią raportu „Otyłość. Skala zjawiska i konsekwencje. Założenia do stworzenia planu strategicznego redukcji otyłości w Polsce” opracowanego przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelnia Łazarskiego – mówiła przedstawicielka RPD. Poinformowała zgromadzonych o szeregu działań dotychczas podejmowanych przez Biuro RPD.

Justyna Oknińska-Janzen zapewniła, że z dużą uwagą Rzeczniczka Praw Dziecka przysłuchuje się wszystkim głosom ekspertów, jak i środowisk pacjenckich. Są one cenną informacją oraz inspiracją do dalszych działań w tym zakresie.

Wskazała potrzebę podejmowania działać na rzecz realnej zmiany polegającej na budowaniu społecznej świadomości oraz propagowania wiedzy na temat choroby otyłości opartej na aktualnej wiedzy medycznej. Tak, by wszystkie dzieci mierzące się z tym problemem zdrowotnym mogły korzystać z właściwej opieki, ale również by nie były wykluczane i nie doświadczały przykrości, z uwagi na wciąż obserwowany brak tolerancji dla ich schorzenia.

Okrągły Stół Społeczny STOP OTYŁOŚCI to zespół ekspertów, przede wszystkim przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz Biura Rzecznika Praw Dziecka i Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Podczas pierwszego z cyklu spotkań eksperckich Okrągłego Stołu Społecznego STOP OTYŁOŚCI poruszono m.in. kwestia reklam dla dzieci, ochrony konsumenckiej najmłodszych, potrzeby dobrego wyposażenia placówek POZ w sprzęt diagnostyczny dla osób chorujących na otyłość, zadbania o przestrzeganie praw pacjenta do odpowiedniego wyżywienia w placówkach leczniczych, budowanie świadomości wśród lekarzy, mierzenie wskaźnika otyłości BMI przez lekarzy rodzinnych, przywrócenie bilansów szkolnych, kreowanie zdrowych nawyków.