Prawa dziecka. Osiągnięcia i wyzwania

Adam Chmura

Save the Children Polska zaprosiła ekspertów do wspólnego przyjrzenia się osiągnięciom i wyzwaniom, które wciąż stoją przed nami w obszarze ochrony praw dziecka. Pretekstem do spotkania była 35. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W dyskusjach uczestniczył Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.

– Celebrowanie 35. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka ma szczególny wymiar w Polsce – kraju, który był inicjatorem powstania tego najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. To wielka radość, ale i zobowiązanie. Trudno byłoby nam dziś rozmawiać o prawach dziecka, gdyby nie dziedzictwo Janusza Korczaka oraz Eglantyne Jebb, założycielki Save the Children i jednocześnie autorki pierwszego dokumentu o prawach dziecka – Deklaracji Praw Dziecka przyjętej w 1924 r. – tymi słowami 18 listopada rozpoczął konferencję Bujar Hoxha, dyrektor krajowy Save the Children Polska.

Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka mówił m.in. o konieczności ratyfikowania III protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka. Wspomniał również o potrzebie kreowania postaw społecznych, np. w kontekście przeciwdziałania krzywdzie, która dzieje się w ciszy. Stąd potrzeba przekonania dorosłych, że reagowanie ma sens. A także konieczność wzmacniania w samych młodych osobach postawy, która nie pozwoli im pozostać biernym na problemy koleżanek i kolegów.

W panelu dyskusyjnym wzięli też udział eksperci oraz przedstawiciele młodego pokolenia, w tym: Beata Jeżewska, laureatka Nagrody Nauczyciel Jutra 2024, Celina Kretkowska-Adamowicz, dyrektorka programów w Save the Children oraz Antoni Pluskota, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Warszawy w latach 2021-2023. Paneliści zgodnie podkreślili, że od czasu uchwalenia Konwencji o prawach dziecka dokonał się znaczący postęp w Polsce, co stanowi istotny powód do celebracji.

Jednocześnie Adam Chmura zauważył, że „problemów wciąż jest wiele, choć są inne niż te, które istniały 35 lat temu, ponieważ zmieniła się młodzież, zmienił się świat, zmieniliśmy się także my, dorośli”.

W trakcie dyskusji poruszono także zagadnienia związane z partycypacją osób młodych w życiu społecznym, przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci oraz interpretacją pojęć „dobro” i „dobrostan” dziecka.