Opieka nad dziećmi i świadczenie wychowawcze. Sprawozdanie w Sejmie

sala zabaw

20 listopada w Sejmie podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiła sprawozdania Rady Ministrów z realizacji Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz Ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3.

Podczas posiedzenia Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Barbara Waszczuk z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD. Wcześniej sprawa żłobków oraz świadczenia wychowawczego była przedmiotem podobnego wystąpienia w dwóch komisjach senackich.

W roku 2023 r. wydatki budżetu państwa na realizację Programu Rodzina 500 plus bez wydatków na realizację zadań z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznych wyniosły prawie 42 mld zł – dowiadujemy się ze sprawozdania.

– Przeciętna liczba dzieci uprawnionych do przyznania świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus wyniosła 6 mln 900 tys., w tym 51 tys. 400 osób, dzieci w rodzinach zastępczych – mówiła w wystąpieniu ministra. Zauważyła, że program miał ograniczony wpływ na dzietność. Prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia.

– Ten efekt był krótkotrwały, dlatego też nie można mówić, że był to program prodemograficzny – dodała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ministra przedstawiła również dane dotyczące skutków działania przepisów Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

– Większość instytucji oraz miejsc opieki znajduje się w sektorze publicznym. Odpowiednio to 75 proc. instytucji oraz 63 proc. miejsc. Systematycznie wzrasta też odsetek dzieci w wieku od 1 do 2 lat objętych opieką. W 2010 r. było to 2,6 proc., a w 2023 r. już 36 proc – mówiła ministra. Zapewniła, że resort cały czas pracuje nad tym, by ten wskaźnik był wyższy.

Obecnie funkcjonują 8 322 instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, które oferują 242603 miejsc, przy czym wskaźnik objęcia opieką żłobkową wynosi 39,91 proc.

Wobec braku sprzeciwu, Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zarekomendowała przyjęcie obu sprawozdań.