SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
21 listopada w Biurze RPD odbyło się spotkanie z Zarządem Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.
Prof. Teresa Jackowska, prezeska Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego podkreśliła rolę pediatrów w systemie ochrony zdrowia, zarówno jeśli chodzi o sprawowanie opieki nad dzieckiem chorym, jak i przede wszystkim nad dzieckiem zdrowym, w ramach opieki profilaktycznej. – Konieczne są przy tym działania na rzecz zachowania zdrowia dzieci jeszcze przed wystąpieniem choroby. W szczególności tej przewlekłej i w tym zakresie PTP chciałoby zwrócić się do RPD o wsparcie – mówiła prof. Jackowska.
PTP obecnie identyfikuje wiele problemów zdrowotnych u dzieci. To m.in.: otyłość, próchnica, obniżające się kompetencje ruchowe i wady postawy. Coraz częściej zgłaszane są też problemy ze zdrowiem psychicznym.
Na spotkaniu rozmawiano o immunoprofilaktyce RSV wśród wszystkich dzieci. Prof. Jackowska mówiła, że nie zgadza się ze stanowiskiem przedstawionym przez MZ w zakresie konieczności złożenia wniosku o refundację leku Nirsewimab. Wskazała, że celem wniosków do MZ w zakresie RSV jest objęcie immunoprofilaktyką wszystkich dzieci, a nie tylko tych przedwcześnie urodzonych.
Zarząd PTP wskazał również na zagadnienia dostępu lekarzy udzielających świadczeń zdrowotnych w warunkach stacjonarnych do IKP dziecka, któremu udzielają świadczeń zdrowotnych. Lekarze szpitalni napotykają niekiedy na trudności w zbieraniu informacji na temat stanu zdrowia dziecka, wykonanych szczepień, zleconych leków. Chodzi przede wszystkim o ochronę prawa dziecka do właściwego leczenia, w przypadku, gdy rodzic nie wykazuje wystarczającej współpracy lub gdy dziecko jest pod opieką pieczy zastępczej, która nie dysponuje niekiedy pełnymi informacjami przed objęciem dziecka pieczą.
Omówiono również kwestię szczepień ochronnych. PTP zostało zapewnione, że RPD popiera szczepienia, tak zalecane jak i obowiązkowe. Dyskusja zarządu PTP skupiała się na konieczności podjęcia działań wewnątrz środowiska lekarskiego, zwłaszcza wobec lekarzy, którzy odradzają rodzicom szczepień.
Zarząd PTP zwrócił się również do Rzeczniczki Praw Dziecka o działania w obszarze bilansów zdrowia dzieci, które są niezwykle istotne w kontekście szybkiego rozpoznania problemu zdrowotnego.
Ważna jest też kwestia udzielania dzieciom pomocy przedmedycznej i pierwszej pomocy w czasie pobytu w placówce edukacyjnej.