SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały poparcie dla projektu wprowadzającego uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka, wraz z przedstawicielami Koalicji dla Wcześniaka, 21 listopada przysłuchiwał się posiedzeniu plenarnemu Sejmu w tej sprawie, a 22 listopada uczestniczył w posiedzeniu Komisji Kodyfikacyjnej, która pochylała się nad propozycjami rozwiązań.
– Nie widziałem ustawy, który byłaby tak szeroko konsultowana – mówił, podczas posiedzenia Komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, Adam Chmura. – Ten urlop to jest oddanie czasu, który jest potrzebny, żeby dziecko miało czas na zbudowanie więzi z rodzicem. Państwo polskie staje dziś na wysokości zadania, oddaje rodzicom i dzieciom to, co im się należy. Rola Rzecznika Praw Dziecka to teraz apelowanie do Pań Posłanek i Panów Posłów, aby te dobre przepisy poprzeć i aby mogły one jak najszybciej wejść w życie – podkreślił.
Przepisy projektu ustawy wprowadzającej uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które ze względu na stan zdrowia zostały po narodzinach dłużej w szpitalu powstały w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To wspólny sukces rządu i strony społecznej. W prace nad tymi rozwiązaniami zaangażowane były także biura Rzeczniczki Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Obywatelskich.
– Od ponad dekady organizacje społeczne zrzeszające rodziny wcześniaków apelowały do kolejnych rządów, aby zmienić prawo w zakresie przyznawanych urlopów macierzyńskich. Cieszę się, że walka o te postulaty ma dziś wreszcie swój szczęśliwy finał. Muszę też podkreślić, że prace nad procedowanym przez Sejm projektem to wręcz modelowy przykład współdziałania strony społecznej z rządem – mówiła w Sejmie ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
W debacie nad projektem poparcie dla zmian wyraziły wszystkie kluby parlamentarne.
Obecnie rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługują takie same prawa, jak tym, których dzieci przyszły na świat w terminie (po skończonym 37. tygodniu ciąży).
Projekt ustawy zakłada, że dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, dodatkowy urlop macierzyński wyniesie maksymalnie 15 tygodni.
Natomiast dla roziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji – maksymalnie osiem tygodni.
Będzie obowiązywała zasada: tydzień urlopu – tydzień w szpitalu.
Zmianie ulegnie także wysokość zasiłku macierzyńskiego w czasie dodatkowego urlopu – będzie on wynosił 100 proc. podstawy zasiłku. Ustawa ma wejść w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia.