Ograniczenie alkoholu musi być kompleksowe

alkohol

Odpowiednia edukacja młodych, ograniczenie reklam promujących alkohol oraz obostrzenia lub całkowity zakaz jego sprzedaży w internecie, by chronić dzieci – to postulaty spotkania Okrągłego Stołu, które odbyło się 28 listopada w siedzibie Biura Rzeczniczki Praw Dziecka.

Poza przedstawicielami BRPD na spotkaniu pojawili się eksperci Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, sektora prywatnego oraz młodzież. W dyskusji zwrócono uwagę na konieczność kompleksowego podejścia do profilaktyki i ograniczania dostępności alkoholu, zwłaszcza w przestrzeniach, które są przeznaczone dla najmłodszych. Spotkanie prowadził Grzegorz Święch z Fundacji OFF School.

– Alkohol jest dostępny w miejscach takich jak parki rozrywki dla dzieci, a także w formie tzw. szampanów dla dzieci, co może wprowadzać młodsze pokolenia w kulturę picia od najmłodszych lat – podkreśliła Katarzyna Thielmann z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD. – Ograniczenie alkoholu powinno być kompleksowe i obejmować całość otoczenia. To moje spostrzeżenie, oparte na sprawach wpływających do BRPD.

Profilaktyka i edukacja

Szczególną uwagę poświęcono roli edukacji w przeciwdziałaniu problemom związanym z alkoholem. Przedstawicielka resortu edukacji poinformowała o planach wprowadzenia obowiązkowych zajęć z edukacji zdrowotnej oraz o tworzeniu platformy dla dyrekcji szkół, umożliwiającej anonimową diagnozę trudności w placówce poprzez kwestionariusz. Ma to pomóc lepiej dostosowywać działania profilaktyczne do rzeczywistych potrzeb.

W trakcie debaty pojawił się również postulat, by młodzież oceniała programy profilaktyczne pod kątem ich atrakcyjności i użyteczności. Młodzi podkreślili, jak ważna jest rola nauczycieli, którzy często jako pierwsi mogą zauważyć niewłaściwe zachowania uczniów i podjąć odpowiednią interwencję.

Istotnym tematem rozmów była reklama i promocja alkoholu, w tym tzw. alkoholu 0%, który bywa utożsamiany z produktami alkoholowymi. Problemem są również promocje typu „alkohol gratis” przy zakupie innego produktu.

Alkohol online

Ministerstwo Zdrowia położyło nacisk na całkowity zakaz sprzedaży alkoholu online. Eksperci wskazywali, że sprzedaż alkoholu w internecie ułatwia dostęp zarówno fizyczny jak i ekonomiczny do tego rodzaju produktów, a także sprzyja szkodliwemu i ryzykownemu spożyciu.

Mówić językiem młodych ludzi  

W dyskusji podkreślono potrzebę edukacji młodych osób w nowoczesnych formach, np. za pomocą krótkich filmów czy nagrań dostosowanych do dzieci i młodzieży.

– Profilaktyka i edukacja za pomocą materiałów wideo to skuteczny sposób przekazywania wiedzy w atrakcyjny i przystępny sposób, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Treści tworzone językiem ekspertów są często trudne i mało zrozumiałe, musimy mówić językiem młodych ludzi – zaznaczyła Ewelina Brzostymowska-Rendaszka, dyrektorka Zespołu Prawnego BRPD.

Uczestnicy Okrągłego Stołu zgodzili się, że kluczowym elementem przyszłych działań jest odpowiednia edukacja, ograniczenie reklam promujących alkohol oraz ograniczenie lub zakaz jego sprzedaży w internecie. Dyskusja pokazała potrzebę współpracy między instytucjami rządowymi, sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim.