SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Od przyszłego roku refundowane będzie leczenie dupilumabem także dla dzieci poniżej 6. roku życia. Informację podano podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. chorób alergicznych. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.
Ta ważna informacja, zwłaszcza dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, została przekazana 5 grudnia na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. chorób alergicznych. Przewodniczy mu Maja Ewa Nowak, posłanka Klubu Parlamentarnego Polska 2050 – Trzecia Droga. Spotkanie poświęcono sytuacji dzieci z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS).
AZS to zapalna przewlekła lub przewlekle nawracająca, niezakaźna choroba skóry, występująca często rodzinnie, zajmująca naskórek oraz skórę właściwą, cechująca się silnym, uporczywym świądem i typowym umiejscowieniem zmian wypryskowych na skórze. Atopowe zapalenie skóry należy do najczęstszych alergicznych chorób skóry i dotyczy ok. 20 proc. dzieci. Choroba cechuje się trudnym do określenia rokowaniem, wczesnym początkiem objawów i rozległymi zmianami w wieku niemowlęcym i w dzieciństwie.
Leczenie AZS dostępne jest w ramach programu lekowego „Leczenie chorych z atopowym zapaleniem skóry (ICD-10: L20)”. Aktualnie, w ramach programu lekowego B.124. Dzieci z AZS mają dostęp do leczenia w wieku 6 lat i powyżej – dupilumabem oraz w wieku 12-18 lat – upadacytynibem albo tralokinumabem.
Od lat osoby chore na AZS i rodzice dzieci cierpiących z powodu ciężkiego atopowego zapalenia skóry, wraz ze środowiskami lekarskimi oraz organizacjami pacjenckimi zabiegali najpierw o możliwość leczenia biologicznego oraz o refundację leczenia dorosłych, a później również o dostęp do leczenia biologicznego dla dzieci.
Podczas posiedzeń Parlamentarnego Zespołu ds. chorób alergicznych wnioskowano o program leczenia biologicznego dla dzieci od 6. miesiąca do 5. roku życia. Sprawa była także przedmiotem wystąpienia Adama Chmury, zastępcy Rzecznika Praw Dziecka do Ministerstwa Zdrowia „w sprawie niezaspokojonej potrzebny zdrowotnej dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS), w wieku poniżej 6. roku życia, które obecnie nie mają dostępu do istniejących opcji terapeutycznych dla leczenia lekami biologicznymi AZS, określonych programem lekowym B.124 „Leczenie chorych z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry (ICD-10: L20)”.
Matusz Oczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ zapewnił, że od przyszłego roku również dostępne i refundowane będzie leczenie dupilumabem dla dzieci poniżej 6. roku życia. Mowa o populacji dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat.
W posiedzeniu parlamentarnego Zespołu ds. chorób alergicznych wzięli również udział wybitni klinicyści: prof. Adam Jerzy Sybilski (alergolog), prof. Marek Kulus (alergolog, pediatra, pulmonolog) prof. Karina Jahnz-Różyk (alergolog, pulmonolog, internista, immunolog) oraz Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwo Chorób Atopowych, który podziękował za wsparcie Rzeczniczce Praw Dziecka w sprawie.