SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
13 grudnia Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która wydłuża urlop macierzyński rodzicom wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu.
– Piątek trzynastego okazał się magiczny dla dzieci. Bardzo się cieszymy, że jako Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka możemy być częścią tej wielkiej zmiany. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom Biura Rzeczniczki Praw Dziecka za zaangażowanie i ciężką pracę – napisała Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.
Nowelizacja wprowadza do systemu prawnego, obok istniejącego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego nową instytucję – uzupełniający urlop macierzyński.
Monika Horna-Cieślak od pierwszych dni swojego urzędowania popierała rozwiązania, które mogły pomóc rodzicom jak najdłużej opiekować się noworodkami, szczególnie gdy od początku życia zmagają się one z poważnymi problemami zdrowotnymi. – Mama każdego wcześniaka i noworodka wymagającego hospitalizacji po narodzinach powinna korzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński powinien zaczynać się wraz z wypisem dziecka do domu – podkreślała Rzeczniczka.
Rozmowa z Elżbietą Brzozowską, liderką Koalicji dla wcześniaka, to pierwszy telefon do obywateli jako nowej Rzeczniczki Praw Dziecka.
Od tej pory urząd Rzecznika Praw Dziecka wspierał społeczną inicjatywę na rzecz poprawy sytuacji dzieci i ich rodzin. Stronę społeczną, która poruszyła wszelkie serca i doprowadziła do zmian.
8 lutego Monika Horna-Cieślak zaprosiła do swojego biura matki z Koalicji dla Wcześniaka i poparła ich starania o doprowadzenie do zmian w przepisach dotyczących urlopów macierzyńskich.
Przepisy projektu ustawy wprowadzającej uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które ze względu na stan zdrowia zostały po narodzinach dłużej w szpitalu powstały w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To wspólny sukces rządu i strony społecznej. W prace nad tymi rozwiązaniami zaangażowane były także biura Rzeczniczki Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Obywatelskich.
Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.