Dzieci zaginione. Działania wymagają udoskonalenia

Problematyce poszukiwań zaginionych dzieci poświęcona była debata ekspertów, którą zorganizował Departament Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Anna Polimeno z Zespołu Prawa Karnego BRPD.

Do udziału w debacie 16 grudnia zostali zaproszeni przedstawiciele Ministry do Spraw Równości, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Prokuratury Krajowej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Parlamentarnego Zespołu do spraw Zaginięć, a także Agnieszka i Daniel Dymińscy, pomysłodawcy kampanii społecznej „Gdzie jesteś?”, rodzice zaginionego Krzysztofa Dymińskiego.

Podczas spotkania omówiono możliwość wykorzystania pełnego zakresu systemu Child Alert i uruchamianie Alertu RCB na wybranych obszarach kraju dla każdego zaginięcia, spełniającego wymogi formalne rozpoczęcia tej procedury. Pojawił się także postulat wykorzystania numeru alarmowego 112 do zgłoszenia zaginięcia i aplikacji mObywatel do szerzenia informacji o zaginięciu.

Anna Polimeno z Zespołu Prawa Karnego BRPD, w imieniu Rzeczniczki Praw Dziecka zadeklarowała pełną współpracę oraz gotowość do pomocy.

Zdaniem ekspertów, należałoby wprowadzić m.in. przepisy prawne umożliwiające dostęp do materiałów zgromadzonych przez policję na każdym etapie poszukiwań. Kolejny wniosek, który pojawił się w debacie to objęcie indywidualną opieką psychologiczną rodziny zaginionego od momentu zgłoszenia zaginięcia na policji.

Należałoby też ulepszyć współpracę między policją, innymi zaangażowanymi służbami i rodzicami zaginionych dzieci, aby zapewnić nieprzerwaną wymianę informacji oraz utrzymać wysokiego poziomu intensywności poszukiwań (w tym również poza granicami Polski).

Podczas spotkania poruszono także kwestie zintensyfikowania działań profilaktycznych oraz doskonalenia metod i narzędzi skutecznie przeciwdziałających zaginięciom, ucieczkom i próbom samobójczym dzieci.

Rodzice zaginionego Krzysztofa Dymińskiego zwracali uwagę na brak jasnych informacji, gdzie szukać pomocy w sytuacji zaginięcia dziecka.

Kiedy można ogłosić Child Alert? Musi być spełnionych 5 kryteriów:

  1. W dniu zaginięcia dziecko nie miało jeszcze 18 lat;
  2. Podejrzewamy, że dziecko zostało porwane albo że jego życie lub zdrowie jest zagrożone;
  3. Rodzic lub opiekun prawny dziecka zgodzi się na piśmie na ogłoszenie komunikatu. Jeśli nie ma kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym, taką zgodę musi wydać sąd rodzinny i nieletnich;
  4. Mamy powody przypuszczać, że ogłoszenie komunikatu pomoże odnaleźć dziecko;
  5. Mamy informacje, które pozwolą nam przygotować komunikat.