SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
15 stycznia w ramach obchodów 35-lecia Konwencji o Prawach Dziecka odbyła się w Sejmie konferencja „Zasada niedyskryminacji dzieci i młodzieży w politykach publicznych, mediach cyfrowych, edukacji i zarządzaniu”. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentował Łukasz Korzeniowski z Zespołu Edukacji i Wychowania Biura RPD, sekretarz Zespołu ds. partycypacji dzieci i młodzieży w Polsce.
Konferencję otworzyła posłanka Monika Rosa, przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży. Podkreśliła, że obecnie mamy do czynienia z epidemią języka nienawiści, dezinformacji, przemocy i seksualnego krzywdzenia, szczególnie w środowisku cyfrowym.
Konferencja składała się z 8 paneli dyskusyjnych. Wśród nich znalazły się m. in. „Dziecko jako podmiot polityk publicznych – między zasadą dobra dziecka a zasadą ochrony rodziny”.
Wykład wprowadzający wygłosił prof. Mirosławy Nowak-Dziemianowicz. Nosił tytuł: „Marginalizacja, wykluczenie, pogarda. Walka o uznanie i konsekwencje jej odmowy.”
Wydarzenie miało uczulić na dyskryminację dzieci i młodzieży w takich obszarach, jak stanowienie prawa i polityka społeczna, media cyfrowe, edukacja formalna, pozaformalna i nieformalna, zdrowie oraz zarządzanie instytucjami, organizacjami i przedsiębiorstwami.
W gronie ekspertów i praktyków rozmawiano o dziecku jako podmiocie polityk publicznych, edukacji włączającej czy przejawach adultyzmu w świecie cyfrowym. Justyna Kotowska, wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 przedstawiła raport „Ile kosztuje cierpienie dziecka wykorzystanego seksualnie? – wnioski z badań PKDP służące zapobieganiu dyskryminacji”.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Uczelnię Korczaka, Katedrę Komunikacji Społecznej i PR, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, Zakład Resocjalizacji, Kryminologii i Badań w obszarze Praw Człowieka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej we współpracy z Sejmową Komisją ds. Dzieci i Młodzieży oraz Państwową Komisją do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.