Jak kształtować u dzieci postawy prozdrowotne

15 stycznia w Senacie RP zainaugurowano Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki 2025. W konferencji „Zadbajmy o dobrostan” Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych Biura RPD.

Senat ustanowił 2025 r. Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Celem jest zwiększenie poziomu świadomości społecznej na temat roli edukacji zdrowotnej i profilaktyki w utrzymaniu dobrostanu fizycznego i psychicznego.

Konferencja, którą zorganizowała senacka Komisja Zdrowia odbyła się z udziałem przedstawicieli świata medycyny, nauki i polityki. W dyskusji udział wzięli: parlamentarzyści, lekarze, eksperci, kuratorzy oświaty, przedstawiciele samorządu terytorialnego, służb sanitarnych i organizacji pacjenckich.

Otwierając spotkanie, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wyraziła nadzieję, że Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki przyczyni się do wzrostu świadomości Polek i Polaków o znaczeniu profilaktyki dla ich stanu zdrowia. Według niej bardzo potrzebne jest informowanie wszystkich, w tym najmłodszych, jak mądrze dbać o zdrowie.

Senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Komisji Zdrowia, przedstawiła wnioski z pracy Rady Programowej Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Jednym z nich jest przygotowanie rekomendacji i dobrych praktyk w zakresie promocji profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Jak podkreśliła, nowy Narodowy Program Zdrowia powinien być adresowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży tak, by efektywnie kształtować postawy prozdrowotne.

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podczas otwarcia konferencji mówiła m.in. o zamierzeniach resortu w zakresie profilaktyki i przygotowywanej zmianie przepisów w celu wprowadzenia zakazu sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia.

W części konferencji poświęconej kwestiom stylu życia i wyborów zdrowotnych mówiono o otyłości polskich nastolatków. Prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka przedstawiła wyniki badań dotyczące dzieci i młodzieży. Podkreśliła, że problem ten w Polsce dotyczy głównie dzieci w wieku 7–9 lat, a nie nastolatków. Niepokojący jest jednak wzrost nadwagi u 17-latków.

W ocenie prof. Fijałkowskiej konieczne są programy profilaktyczne, zróżnicowane dla poszczególnych grup wiekowych. Jako przykład wskazała na realizowany w latach 2023–24 program „Przybij piątkę”. Z kolei programy dla nastolatków powinny być ukierunkowany na budowanie prawidłowego obrazu swojego ciała i promowanie prawidłowych zachowań.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego wskazywali także na potrzebę uczenia odpowiedzialności za własne zdrowie już najmłodszych Polaków. Postulowali wprowadzenie obowiązkowej elektronicznej karty szczepień obowiązkowych i utworzenie wspólnej platformy z danymi z różnych dziedzin medycyny.

Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu