Najmłodsze ofiary II wojny światowej. Pamiętamy

Jan Gawroński pod pomnikiem Martyrologii Dzieci w parku Szarych Szeregów w Łodzi

80 lat temu zakończył funkcjonowanie niemiecki obóz dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W uroczystych obchodach rocznicy, zorganizowanych przez organizuje Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi, uczestniczył Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka. 

17 stycznia Jan Gawroński, społeczny zastępca RPD uczestniczył w spotkaniu ze świadkami historii pt. „Dzień po nocy”. Odbyło się ono w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Uczestnicy wydarzenia rozmawiali na temat dzieciństwa i jasnej strony życia, którą czasem tak trudno dostrzec w codzienności.

Dokładnie w rocznicę wydarzeń z 1945 r., pod pomnikiem Martyrologii Dzieci o godz.12.00 złożono kwiaty. Następnie obok, w Parku Szarych Szeregów, otwarto wystawę plenerową „Nie tylko Przemysłowa… Dzieciństwo w Litzmannstadt”.

Tą inicjatywą Muzeum upamiętniło najmłodsze ofiary II wojny światowej na terenie Łodzi i okolic. Podczas II wojny światowej okupowana Łódź została zamieniona w centrum przeładunkowe nie towarów, ale ludzi. Władze niemieckie zdefiniowały człowieczeństwo mieszkańców tych ziem, według ich przydatności dla III Rzeszy. W tym wszystkim znalazło się dziecko, które z dnia na dzień utraciło swoje prawa i podstawy codziennego bytu. Najmłodsi trafiali do getta, do obozów, więzień, aresztów czy domów dziecka.

Przez cały okres trwania cyklu wydarzeń rocznicowych organizatorzy zapraszają do refleksji i zapalania zniczy przy pomniku Martyrologii Dzieci zwanym przez łodzian Pękniętym Sercem.