Rejestr rad młodzieżowych. Sprawa kluczowa dla ich przyszłości

rada młodzieży

O podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do utworzenia rejestru młodzieżowych rad gmin, młodzieżowych rad powiatów oraz młodzieżowych sejmików województw zwróciła się Rzeczniczka Praw Dziecka do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Monika Horna-Cieślak o utworzenie rejestru prosiła w październiku ubiegłego roku Agnieszkę Buczyńską, ówczesną ministrę do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego oraz przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

– W Polsce istnieje obecnie kilkaset młodzieżowych rad gmin i powiatów, a w województwach powoływane są młodzieżowe sejmiki województw – pisała w wystąpieniu Rzeczniczka. – Dla dzieci i młodzieży możliwość działania w tych organach o charakterze konsultacyjnym, doradczym oraz inicjatywnym jest cennym doświadczeniem, kształtującym w nich postawy obywatelskie.

RPD wskazała, że wspiera aktywność młodzieżowych rad i sejmików, docenia także działania na ich rzecz podejmowane przez instytucje państwa oraz organizacje pozarządowe. Dostrzega jednak, że utrudnieniem w prowadzeniu działań ukierunkowanych na wsparcie młodzieżowych rad i sejmików jest brak ich oficjalnego rejestru.

W odpowiedzi na pismo RPD, ministra 2 grudnia wskazała że nie jest właściwym adresatem prośby. Jej zdaniem przewodniczący Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, jak i sam Komitet nie posiadają uprawnień nadzorczych wobec jednostek samorządu terytorialnego. Organem właściwym w sprawie utworzenia rejestru byłby Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dlatego w piśmie z 19 stycznia tego roku Monika Horna-Cieślak zwróciła się do MSWiA. W piśmie wyjaśniła, że obecnie trudno jest ustalić, ile w Polsce takich organów funkcjonuje i przy których jednostkach samorządu terytorialnego one działają. To powoduje, że podejmowanie kompleksowych inicjatyw kierowanych do młodzieżowych rad i sejmików nie zawsze jest w pełni skuteczne, gdyż dotarcie do wszystkich młodzieżowych organów doradczych z danego rejonu jest utrudnione.

RPD dodała, że istnienie oficjalnego rejestru byłoby wsparciem dla samych młodzieżowych radnych, ułatwiając im sieciowanie się i wymianę doświadczeń. Rejestr pozwoliłby także lepiej monitorować rozwój młodzieżowych rad i sejmików, a co za tym idzie – ułatwiłby podejmowanie kierunkowych decyzji o tym, jak wspierać ich powstawanie i funkcjonowanie.

Po utworzeniu rejestru, jednostki samorządu terytorialnego, przy których działają młodzieżowe rady lub sejmiki, powinny zostać zobowiązane do zgłaszania tego faktu do rejestru.

Wystąpienie generalne ws. rejestru młodzieżowych rad