SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Serial „Matki Pingwinów” stał się inspiracją do spotkania, które odbyło się w sali konferencyjnej im. Jacka Kuronia w Sejmie. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Barbara Waszczuk z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych w Biurze RPD.
Gośćmi posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnością 21 stycznia w Sejmie byli: minister Łukasz Krasoń – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu do spraw Osób z Niepełnosprawnościami, Monika Rusin – dyrektorka Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych, Helena Maria Janowska – naczelnik Departamentu Edukacji Włączającej w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Łukasz Jachimowicz – z Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Małgorzata Szumowska – ambasadorka Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, Mateusz Majkut – działacz społeczny, a także twórcy serialu oraz działacze społeczni związani z organizacjami i stowarzyszeniami osób z niepełnosprawnościami.
W spotkaniu wziął także udział Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu. Pojawili się również posłowie i posłanki: Aleksandra Leo, Wioleta Tomczak, Kamil Wnuk, Bożena Hołownia.
Podczas spotkania wskazywano na konieczność traktowania osób z niepełnosprawnością na takim samym poziomie, co osób bez niepełnosprawności. Podkreślano potrzebę zwiększania świadomości społecznej i akceptacji. To grupa niezwykle ważna w naszym społeczeństwie, choć jednocześnie nierzadko gorzej zauważana i rozumiana.
Matki dzieci z niepełnosprawnościami opowiadały o trudnościach, z którymi się zmagają. Mówiły o realiach szkolnych i tych przed komisjami do spraw orzekania o niepełnosprawności, które nie zaliczają dzieci do osób z niepełnosprawnością, albo zaliczają je na krótki okres. Wskazywały, że różne placówki, w tym też szkoły, nie są dostostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością – często ludzie tylko widzą wózek, a nie widzą osoby. Podkreślały, że nie chcą współczucia, tylko życia, jak każdy inny obywatel. Wskazywały, że dzieci z niepełnosprawnościami nie przeszkadzają im w realizacji planów i pasji.
Minister Łukasz Krasoń zwrócił uwagę , iż osoby z niepełnosprawnością są pełnoprawnymi obywatelami, bowiem 12 proc. społeczeństwa stanowi właśnie tę grupę. Podkreślał, jak ważną rolę w życiu takich osób odgrywają najbliżsi, którzy są osobami pełnymi miłości, akceptacji oraz walki o prawa tych osób.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił, że „państwo za nimi nie nadąża”. O konieczności zmian systemowych powiedział, że „to kwestia człowieczeństwa”. Wspieranie osób z niepełnosprawnościami, opiekę nad nimi i towarzyszenie im określił mianem „projektu na całe życie”, który nie może być oparty na akcyjności i jest bardziej wymagający „niż powódź, niż wypadek komunikacyjny, niż pożar”. Wskazywał, iż niepełnosprawność może dotknąć każdego z nas. Zapewnił, że pracuje nad przepisami wprowadzającymi asystencją osobistą, bo uważa, że rola asystenta jest niezbędna w życiu osoby z niepełnosprawnością.
O niedostosowaniu przestrzeni publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami mówił też działacz społeczny Mateusz Majkut. Wskazywał, iż podczas studiów musiał korzystać z pomocy matki, bo sam nie był w stanie korzystać z wydziałowej biblioteki.