Edukacja obywatelska. Podstawa programowa w komisji sejmowej

Przygotowanie przez MEN podstawy programowej i harmonogramu wprowadzania nowego przedmiotu edukacja obywatelska było tematem posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji i Nauki. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentował Łukasz Korzeniowski z Zespołu Edukacji i Wychowania Biura RPD.

Prace resortu w Sejmie 23 stycznia referowali sekretarz stanu w resorcie edukacji Katarzyna Lubnauer oraz dr Jędrzej Witkowski, który przewodniczył zespołowi ekspertów pracującym nad podstawą.

Łukasz Korzeniowski przypomniał, że Rzeczniczka Praw Dziecka zajęła pozytywne stanowisko w sprawie podstawy programowej nowego przedmiotu, a swoje uwagi zgłosiła już na etapie prekonsultacji organizowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych. Część uwag została uwzględniona, za co podziękował, wskazując jednocześnie, że dobrym sygnałem jest postawienie na praktyczny wymiar nauczania edukacji obywatelskiej.

Reprezentant Rzeczniczki Praw Dziecka zwrócił uwagę na wątpliwości co do tego, czy obowiązujące przepisy dotyczące BHP w szkołach oraz wycieczek, krajoznawstwa i turystyki nie będą stały na przeszkodzie w realizacji edukacji obywatelskiej w terenie, jak zakłada podstawa programowa. Podkreślił, że sprawa wymaga analizy i być może nowelizacji poszczególnych przepisów.

W kontekście zaś budżetów uczniowskich wskazał, że aktualnie samorządy uczniowskie w szkołach dla dzieci i młodzieży nie mogą zbierać funduszy na swoją działalność, więc warto rozważyć, czy te przepisy nie powinny ulec zmianie.