SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Analiza potrzeb w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych, zarówno u kobiet w ciąży, jak i u dzieci była tematem posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Matki i Dziecka pod przewodnictwem posłanki Aleksandry Leo. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych Biura RPD.
Jednym z głównych tematów spotkania 23 stycznia była konieczność wdrożenia profilaktyki zakażeń wirusem RSV u wszystkich noworodków poprzez zastosowanie jednodawkowego przeciwciała monoklonalnego. O konieczności działań w tym zakresie Rzeczniczka Praw Dziecka mówiła w wystąpieniu do Ministry Zdrowia z 20 września ubiegłego roku.
Wystąpienie RPD do MZ https://brpd.gov.pl/2024/09/20/ochrona-zdrowia-noworodkow-i-niemowlat-przed-wirusem-rs/
Podczas posiedzenia zespołu, prof. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz prof. Tomasz Szczapa, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, zaprezentowali korzyści wynikające z wdrożenia profilaktyki polegającej na podawaniu jednodawkowego przeciwciała wszystkim niemowlętom w ich pierwszym roku życia. Na potrzebę podjęcia działań w tym zakresie zwróciła uwagę także prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezeska Fundacji Koalicja dla Wcześniaka oraz prof. Ewa Helwich, konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii.
Eksperci podkreślili, że ochrona powinna obejmować wszystkie dzieci, niezależnie od obecności chorób współistniejących, a w przypadku wystąpienia czynników ryzyka ciężkiej infekcji – także dzieci do 2. roku życia, w drugim sezonie zakażeń. Wdrożenie tej profilaktyki mogłoby znacząco ograniczyć liczbę zachorowań i hospitalizacji.
Prof. Mirosław Wielgoś, specjalista w dziedzinie ginekologii, położnictwa i perinatologii podkreślił, że ochrona przed RSV jest możliwa nie tylko poprzez podanie dziecku przeciwciał monoklonalnych, ale także przez szczepienie kobiet w ciąży, które przekazują dziecku wytworzone przez siebie przeciwciała w ostatnim trymestrze. prof. Ewa Wender-Ożegowska konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii zwróciła uwagę na konieczność działań wobec niedostatków wiedzy na temat szczepień, która obserwowana jest zarówno wśród pacjentów, jak i w środowisku medycznym.
Bardzo ważnym punktem spotkania było zwrócenie uwagi przez ekspertów na konieczność ścisłej współpracy specjalistów medycznych z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, w tym z Zespołem ds. Szczepień Ochronnych. Zdaniem zebranych, resort zdrowia powinien uwzględniać rekomendacje wypracowane przez Zespół, gdyż opierają się one na doświadczeniu praktyków oraz najnowszych badaniach naukowych.
W spotkaniu uczestniczył także dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, który przedstawił plan profilaktyki chorób zakaźnych na 2025 r. oraz podkreślił potrzebę wprowadzenia elektronicznej karty szczepień.