Urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. Przepisy bez uwag RPD

Rzeczniczka Praw Dziecka nie wnosi uwag do projektu zmian w rozporządzeniu w sprawie dokumentacji pracowniczej – przekazał Adam Chmura, zastępca RPD Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi o przepisy dotyczące rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków.

13 grudnia Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która wydłuża urlop macierzyński rodzicom wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Wprowadza ona do systemu prawnego, obok istniejącego już urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego czy urlopu rodzicielskiego nową instytucję – uzupełniający urlop macierzyński.

Nowe przepisy dotyczą rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków w wymiarze do 8 tygodni (dla rodziców dzieci urodzonych od 28. tygodnia ciąży) albo do 15 tygodni (dla rodziców dzieci urodzonych do 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową do 1000 g).

O takie rozwiązanie od pierwszych dni swojego urzędowania walczyła Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. Podkreślała, że mama każdego wcześniaka i noworodka wymagającego hospitalizacji po narodzinach powinna korzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński powinien zaczynać się wraz z wypisem dziecka do domu.

W związku z uchwaleniem ustawy konieczne było też wydanie nowego rozporządzenia wykonawczego w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

Nowe przepisy określają, że wniosek o udzielenie pracownikowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie zawierał: imię i nazwisko pracownika, termin zakończenia urlopu macierzyńskiego oraz okres, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński. Do wniosku dołącza się też oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka oraz zaświadczenie wydane przez szpital zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu.

Po analizie projektowanych przepisów Rzeczniczka Praw Dziecka nie zgłosiła żadnych uwag.