O sile powołania w zmienianiu świata na lepsze

„Wprowadzanie zmiany” było tematem III zjazdu XX edycji Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Gościem wydarzenia w Książenicach była Rzeczniczka Praw Dziecka.

Podczas zjazdu 13 lutego Monika Horna-Cieślak podziękowała za zaproszenie. Przypomniała, że jest absolwentką programu „Liderzy PAFW”. Podkreśliła, że widzi wśród uczestników wielką energię, wrażliwość i chęć zmiany świata.

Rzeczniczka Praw Dziecka w swojej prezentacji poświęconej pomocy dzieciom podkreśliła m.in. znaczenie liderskiego powołania.

Podczas zjazdu liderzy i liderki XX edycji szukali odpowiedzi na pytania, jak być skutecznym w dążeniu do zmiany, jak przeprowadzić przez nią ludzi – swój zespół, jej odbiorców. Czyli tych, których zmiana dotyczy. Mówili o kwestiach kluczowych: dawaniu innym poczucia bezpieczeństwa i wpływu, włączaniu w działania, radzeniu sobie z konsekwencjami.

Program Liderski PAFW jest dedykowany lokalnym liderkom i liderom w Polsce. Od 2004 r. wzięło w nim udział ponad 800 osób, a wśród nich: sołtysi, aktywiści, dyrektorzy instytucji kultury, prezesi organizacji pozarządowych, wójtowie i burmistrzowie.

Program istnieje dzięki współpracy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Szkoła Liderstwa. Od 20 lat wyszukuje osoby, które działają na rzecz swoich społeczności, mają potencjał i doświadczenie liderskie – dokonały zmiany w środowisku i chcą dalej zmieniać świat wokół siebie zgodnie ze swoimi wartościami, a także – mają zespół ludzi, który ich wspiera w osiąganiu celów, są świadome swoich mocnych i słabszych stron, chcą się rozwijać.