Spotkanie RPD z Krajową koordynatorką UNICEF. Podsumowanie współpracy, plany na przyszłość

Działania na rzecz ratyfikacji przez Polskę III Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka, współpraca obu urzędów w 2024 r. i plany na rok 2025, sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźstwa i migracji, w szczególności uchodźców wojennych z Ukrainy i dzieci z granicy polsko-białoruskiej. To tematy, które poruszyły na spotkaniu Rzeczniczka Praw Dziecka i Nona Zichermann, Krajowa koordynatorka Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

W spotkaniu, które odbyło się 13 lutego 2025 r. w BRPD uczestniczyli także Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka, Michał Żłobecki, dyrektor Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych Biura RPD, a także Milena Harizanova, dyrektor ds. ochrony dzieci w Biurze UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

Monika Horna-Cieślak podkreślała, że Konwencja o prawach dziecka oraz zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ są kluczowe dla niej, jako Rzeczniczki Praw Dziecka, przy tworzeniu świata przyjaznego osobom młodym. Dlatego, mając na uwadze prawa dziecka, troskę o zabezpieczenie najlepszego interesu małoletnich, dostrzegała i dostrzega konieczność pilnej ratyfikacji III Protokołu.

RPD apeluje o to od początku swojej kadencji. Między innemu temu poświęcona była 19 listopada 2024 roku debata zorganizowana wspólnie przez RPD i UNICEF Polska wraz z Koalicją Organizacji Pozarządowych, dotycząca oceny postępów i wyzwań związanych z realizacją przez Polskę postanowień Konwencji o prawach dziecka.

Nona Zichermann podziękowała za takie stanowisko i działania podejmowane przez RPD na rzecz związania Polski tą ważną umową międzynarodową, deklarując pełne wsparcie tej inicjatywy przez Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców. Rzecznika i Koordynatorka krajowa nawiązały w tym zakresie także do spotkań ze Specjalną Przedstawicielką Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy Wobec Dzieci, dr Najat Maalla M’jid.

Przedstawiciele BRPD i Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców podziękowali sobie za doskonałą współpracę w 2024 r., m.in. w zakresie wsparcia dzieci z ukraińskich placówek pieczy zastępczej ewakuowanych do Polski oraz w obszarach wspólnego rzecznictwa dla zmian legislacyjnych w obszarze pieczy zastępczej i reprezentacji prawnej dzieci cudzoziemskich przebywających w naszym kraju bez opieki oraz szkoleń dla sędziów poświęconych zrozumieniu potrzeb tej grupy małoletnich.