Mózg w dobrej kondycji. Wydarzenie z udziałem RPD

W debacie „Społeczne aspekty strategii zdrowia mózgu” zorganizowanej w ramach Szczytu Zdrowia Mózgu wzięła udział Rzeczniczka Praw Dziecka.

Szczyt Zdrowia Mózgu odbył się 14 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie. To inicjatywa powstała zgodnie ze strategią European Academy of Neurology, Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych. Przewodniczącym konferencji był prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak.

Celem przedsięwzięcia jest budowanie świadomości na temat zdrowia mózgu, inicjowanie programów profilaktycznych, a także szerzenie informacji wśród wszystkich zainteresowanych stron – badaczy, organizacji pacjenckich, firm farmaceutycznych, oficjeli i społeczeństwa.

W dyskusjach podczas Szczytu Zdrowia Mózgu na temat społecznej świadomości zdrowia, chorób oraz znaczenia profilaktyki wystąpiło wielu panelistów: neurolodzy, psychiatrzy, przedstawiciele organizacji pacjentów, ekonomiści, Rzecznik Praw Pacjenta i Rzeczniczka Praw Dziecka. W wydarzeniu wzięła udział także Katarzyna Skrętowska, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych Biura RPD.

Monika Horna-Cieślak, wraz m.in. prof. Aliną Kułakowską – prezeską Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, dr Aleksandrą Lewandowską – konsultantką krajową w dziedzinie psychiatrii dziecięcej, Jakubem Adamskim z biura Rzecznika Praw Pacjenta i Dominikiem Kucem z Fundacji GrowSPACE wzięła udział w panelu dotyczącym społecznych aspektów strategii zdrowia mózgu, świadomości oraz rozwiązań w zakresie profilaktyki i jej promocji.

Dlaczego zdrowie mózgu jest tak ważne? Jego dobra kondycja jest niezbędna do zmniejszenia rosnących obciążeń opieki zdrowotnej związanych z chorobami mózgu, ale również zapewnienia wysokiej jakości życia i lepszego funkcjonowania zarówno na poziomie indywidulanym, jak i społecznym.

Za zdrowie mózgu nie uważa się bowiem tylko braku zaburzeń. Potrzebne są przede wszystkim profilaktyka i rehabilitacja, które umożliwiają funkcjonowanie i radzenie sobie w różnych sytuacjach życiowych.