RPD i FDDS o dzieciństwie bez przemocy

O współpracy i tegorocznej odsłonie kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” rozmawiały Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, Renata Szredzińska, prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Monika Sajkowska, ekspertka Fundacji, przewodnicząca Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci.

W październiku ubiegłego roku wystartowała kampania „Dzieciństwo bez przemocy” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jej głównym partnerem była Rzeczniczka Praw Dziecka. Kampania miała uwrażliwić społeczeństwo na problem przemocy wobec dzieci w Polsce i promować ideę uważnego rodzicielstwa.

W ramach kampanii przeprowadzono ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Finał, który okazał się wielkim sukcesem, odbył się 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. Wówczas o godz. 17.00 budynki i inne obiekty w całej Polsce zostały podświetlone na czerwono.

FDDS planuje w 2025 r. kontynuację kampanii. Start przewidziany jest na 6 października, a jej finał – na 19 listopada.

Renata Szredzińska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę uważa, że poprzez nagłośnianie skali problemu krzywdzenia dzieci, mówienie o przyczynach tego zjawiska i promowanie dobrych praktyk uda się podnieść wiedzę całego społeczeństwa w tym zakresie i powoli, ale systematycznie doprowadzić do zmiany postaw.

Monika Horna-Cieślak wskazała, że w ostatnim czasie Biuro RPD złożyło do Ministerstwa Sprawiedliwości projekt nowelizujący ustawę Kamilka. Chodzi o rozwiązanie, które na szczeblu gminnym obligowałoby władze lokalne do powoływania sztabów kryzysowych w sytuacji, gdy doszło do śmierci dziecka. Na wzór zespołu powołanego centralnie, przy resorcie sprawiedliwości, na mocy Ustawy Kamilka, lokalny zespół również pochylałby się nad tym, czy i jak działały podmioty, instytucje z otoczenia dziecka oraz przedstawiał rekomendacje co do ich dalszej pracy.