Tu dzieje się historia. Jan Gawroński w Muzeum Dzieci Polskich

O dostępności instytucji muzealnych rozmawiali podczas spotkania Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka i Andrzej Janicki, p.o. dyrektora Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi.

Dla Jana Gawrońskiego wizyta w muzeum 18 lutego była poruszającym doświadczeniem z niezwykle subtelnym walorem edukacyjnym. Zdaniem społecznego zastępcy Rzeczniczki Praw Dziecka, tutaj każdego dnia dzieje się historia i każdy powinien tego doświadczyć.

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi jest dostępne dla każdego człowieka bez wyjątków, a zespół placówki jest otwarty i uważny na indywidualne potrzeby, również sensoryczne.

W trakcie ferii zimowych (i nie tylko) odbywają się tu zajęcia, do skorzystania z których zachęcał dyrektor Andrzej Janicki. Dostępna jest również oferta przygotowana dla grup zorganizowanych (grupy półkolonijne powyżej 12. roku życia) oraz rodzinnych (dorośli z dziećmi powyżej 12. roku życia).

Dla tych pierwszych przygotowano warsztaty historyczno-artystyczne „Oczy – zwierciadło duszy”, podczas których uczestnicy zaznajamiani są przez edukatora z życiem codziennym małych więźniów niemieckiego obozu dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

Kolejną propozycją dla grup półkolonijnych są warsztaty „Dzieciństwo kiedyś i dziś”, których celem jest zainspirowanie odbiorców do poszukiwania informacji o własnych przodkach.

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945) zostało utworzone 1 czerwca 2021 r. Muzeum zajmuje się popularyzacją wiedzy, związanej z obozem dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi i jego filii w Dzierżąznej.