Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży. Raport z badań

autobus

Badania i rekomendacje dotyczące wykluczenia transportowego dzieci i młodzieży były tematem spotkania parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Thielmann z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych Biura RPD.

Spotkanie odbyło się 18 lutego w Sejmie. Udział w nim wzięli również: posłanka Paulina Matysiak -przewodnicząca Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, Renata Bem – dyrektor generalna UNICEF Polska wraz z delegacją tej instytucji, prof. Tomasz Komornicki – kierownik Zakładu Przestrzennego Zagospodarowania w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury. Na sali pojawiła się również delegacja dzieci i młodzieży – członkowie młodzieżowych sejmików poszczególnych województw, Parlamentu Młodych RP i Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego z Wrocławia.

Wydarzenie otworzyła Renata Bem, która nawiązując do prezentowanych przez UNICEF Polska wyników raportu „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce. Raport z badań” podkreśliła, że zgodnie z Konwencją o prawach dziecka, każde dziecko ma prawo do edukacji, rozwoju swoich talentów i zdolności oraz uczestnictwa w zajęciach rekreacyjnych i życiu kulturalnym. Jednak z powodu problemów z dojazdem coraz więcej młodych osób w Polsce ma utrudniony dostęp do usług zdrowotnych, edukacji i kultury, ale często także do przyjaciół i znajomych.

Głos w dyskusji zabrał również Hubert Taładaj, członek Zespołu do spraw partycypacji dzieci i młodzieży w Polsce przy Rzeczniczce Praw Dziecka.

Zwracał uwagę, że ta sytuacja powoduje, iż dzieci nie mają równych szans, nie mogą w pełni wykorzystywać swojego potencjału. Może to również negatywnie wpływać na ich kondycję psychiczną.

Co szósta osoba w wieku 12-19 lat jest zagrożona wykluczeniem transportowym, a 30 proc. badanych uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej stanowi problem. Tyle samo osób, tj. 30 proc. ankietowanych, ma poczucie, że gdyby nie kwestia dojazdów, ich relacje ze znajomymi byłyby lepsze.

Z badania wynika również, że aż 44 proc. uczniów szkół średnich wybierając swoją szkołę kierowało się dostępnością dogodnych połączeń transportowych, a jednocześnie 21 proc. zadeklarowało, że wybrałoby inną szkołę, gdyby nie problemy transportowe.

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury podnieśli, że resort obecnie dokonuje rewizji przepisów dotyczących zagadnienia wykluczenia transportowego w Polsce. Prof. Tomasz Komornicki zaapelował o uwzględnienie w pracach resortu uwarunkowań lokalnych.