SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Koncepcji przeciwdziałania epidemii nadwagi i otyłości w opracowywanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej „Koncepcji Rozwoju Kraju 2050” dotyczyło posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałania nadwadze i otyłości. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała dr Anna Gałązka z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.
– Kwestia zdrowia dzieci i młodzieży, także w kontekście przeciwdziałania otyłości i chorom współistniejącym ma wielkie znaczenie dla Rzeczniczki Praw Dziecka – podkreślała dr Anna Gałązka z BRPD.
Podczas posiedzenia 24 lipca padła ważna deklaracja ze strony Ministerstwa Zdrowia dotycząca już prowadzonych przez resort działań w obszarze profilaktyki i leczenia otyłości. Karina Szewczyk, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w MZ przekazała, że resort powoła grupę ekspertów, która będzie zajmować się tymi kwestiami, jednak w nieco innej formule.
– Chcielibyśmy zwiększyć znaczenie tego gremium. Nie powołujemy zespołu przy ministrze. Było wiele takich zespołów i nie zawsze efekty ich działania były później długofalowe – kończyły się na opracowaniu dokumentu, z którym nic nie działo. Żeby zwiększyć znaczenie gremium, powołamy tę grupę w ramach Rady do spraw Zdrowia Publicznego – mówiła Karina Szewczyk. Dodała, że przewodniczącym tej grupy ma zostać powołany przez ministrę zdrowia pełnomocnik do spraw współpracy międzyresortowej.
Resort chce, żeby na posiedzenia nowego zespołu byli zapraszani przedstawiciele różnych departamentów, a wypracowane przez ekspertów wnioski zostały przedstawiane na forum Rady do spraw Zdrowia Publicznego.
– Jak wiemy, jest to gremium ustawowe, gdzie resorty mają swoją reprezentację, dlatego stwierdziliśmy, że to jest najbardziej skuteczna droga – dodała Karina Szewczyk.
Prof. Marek Roszko z Instytutu Biotechnologii Przetwórstwa Rolno-Spożywczego wskazał, że styl życia jest kluczowym czynnikiem wpływającym na nadwagę i otyłość, jednak skład żywności również. Zwłaszcza stopień jej przetworzenia i chemizacji odgrywa rolę przy rozwoju otyłości oraz chorób współistniejących, jak np. cukrzyca.
Ewa Kołodziej, posłanka, przewodnicząca Zespołu ds. cukrzycy zaapelowała o wprowadzenie zakazu reklam niezdrowej żywności – fast food. Podkreśliła, że co 20. dziecko w kraju choruje na cukrzycę.
Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050) to dokument wizyjny, który ma być kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski. Prace nad nim prowadzone są w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów oraz Instytutem Ochrony Środowiska-Państwowym Instytutem Badawczym – w ramach projektu GOSPOSTRATEG – PL2050.
Wśród zagadnień poruszonych w KRK 2050 są też te związane ze zdrowiem, jak bezpieczeństwo żywnościowe czy zdrowa przestrzeń do życia. Projekt jest w konsultacjach, które potrwają do 6 września tego roku.