SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, Adam Chmura, zastępca RPD oraz Jan Gawroński, społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka spotkali się ze społecznością Fundacji GrowSPACE, która jest inicjatorem Pakietu Młodego Pacjenta/tki i działa na rzecz ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyła też Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.
Podczas spotkania 5 sierpnia Dominik Kuc wraz z zespołem GrowSPACE oprzedstawił założenia Pakietu Młodego Pacjenta/tki. Ma on za zadanie dać młodym pacjentom prawo wyboru. Fundacja GrowSPACE postuluje, by młodzi ludzie od 15. roku życia mogli samodzielnie korzystać z konsultacji psychologów, terapeutów i psychiatrów. Drugi postulat dotyczy dziewcząt po 15. roku życia i możliwości samodzielnej konsultacji oraz wykonania podstawowych badań u ginekologa.
Trzeci punkt skupia się wokół najprostszych problemów zdrowotnych – chodzi o swobodny dostęp do opieki pediatrycznej. Dominik Kuc przekonywał, że nie ma przeszkód, by młody człowiek od 15. roku życia mógł samodzielnie zgłosić się do pediatry z przeziębieniem, bólem brzucha czy gardła lub przyszedł na badania krwi. W tym punkcie znajduje się także zdrowie młodych mężczyzn (np. badanie okolic intymnych) czy dostęp do szczepień nieobowiązkowych (np. przeciw wirusowi HPV).
Dodatkową propozycją jest zmiana wieku zgody kumulatywnej (rodzic + młoda osoba). Od 13. roku życia dziecko uzyskuje tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Już wtedy młody człowiek może wyrażać zgodę na przetwarzanie swoich danych. Pakiet proponuje obniżenie wieku zgody kumulatywnej do przedziału wiekowego 13-15. Wówczas młody pacjent pod okiem rodzica, opiekuna prawnego i lekarza-specjalisty ma poczucie sprawczości i współodpowiedzialności za swoje zdrowie.
W innych krajach Europy, np. w Belgii zgoda kumulatywna zaczyna się już od 12. roku życia. W Niemczech już od 14. roku życia młody pacjent jest dopuszczany do głosu.
Zawód psychologa. RPD zgłasza uwagi do projektu ustawy