SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka zaopiniowało Krajowy Plan Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2025–2027 przesłany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Z uznaniem przyjmuję fakt wyszczególnienia problematyki małoletnich ofiar handlu ludźmi w kontekście planowanych warsztatów szkoleniowych dla koordynatorów z komend oraz funkcjonariuszy służby prewencyjnej Policji oraz szkoleń dla funkcjonariuszy Straży Granicznej – napisał w piśmie do MSWiA Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
Odpowiedź BRPD do MSWiA dot. Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi
W ocenie RPD sytuacja osób małoletnich powinna być szczególnie mocno zaakcentowana także w odniesieniu do działań szkoleniowych adresowanych do przedstawicieli innych grup zawodowych, którzy zetknąć się mogą z dziećmi z doświadczeniem handlu ludźmi.
Adam Chmura wskazał, że działania ukierunkowane na zabezpieczenie praw dzieci powinny zostać wyodrębnione w części III Planu, dotyczącej wsparcia i ochrony ofiar.
Postuluje stworzenie wersji dla dzieci katalogu uprawnień przysługujących ofierze handlu ludźmi, w której informacje o przysługujących im prawach przekazane zostaną w sposób dla nich zrozumiały.
– Pozytywnie odnoszę się także do zwrócenie uwagi na sytuację osób z doświadczeniem uchodźstwa przybywających do Polski z Ukrainy, w tym kobiet i dzieci – napisał Adam Chmura.
W tym kontekście, w oparciu o zgłoszenia docierające w ostatnich miesiącach do Biura Rzecznika Praw Dziecka, wskazał na potrzebę uwzględnienia w Planie działań na rzecz pełniejszej identyfikacji i udzielenia wsparcia cudzoziemcom, w tym dzieciom podróżującym bez opieki, którzy znaleźli się na terytorium Polski po przekroczeniu granicy białoruskiej wbrew przepisom obowiązującego prawa.