Dzieci z celiakią. RPD popiera zmiany w przepisach

Wyrażam zdecydowane poparcie dla projektowanych zmian w Ustawie o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz w Ustawie Prawo Oświatowe – napisała Rzeczniczka Praw Dziecka do sejmowych komisji: edukacji i nauki oraz polityki społecznej i rodziny. Proponowane rozwiązania mają istotnie poprawić sytuację dzieci z celiakią.

Monika Horna-Cieślak podkreśla, że dotychczasowy brak możliwości zapewnienia w placówkach oświatowych właściwej diety umożliwiającej wyżywienie osób cierpiących na celiakię przez wiele lat utrudniał dzieciom prawidłową adaptację w warunkach szkolnych i przedszkolnych. W skrajnych przypadkach powodowało to nawet wykluczenie ucznia ze zwykłego toku nauczania. – Przedstawiony projekt wydaje się eliminować powyższe zagrożenie poprzez usprawnienie funkcjonowania dzieci – ocenia Rzeczniczka w pismach z 1 września. I wnosi o pilne procedowanie nad przedłożonym projektem, deklarując jednocześnie gotowość do udziału w pracach obu komisji.

Pisma RPD do sejmowych komisji edukacji i nauki oraz polityki społecznej i rodziny

Projekt złożył 27 czerwca w Sejmie poseł Bartosz Romowicz. Jest to efekt pracy Parlamentarnego Zespołu ds. Celiakii. Dokument najpierw trafił opinii organizacji pozarządowych, następnie został skierowany do pierwszego czytania w komisjach.

Poselski projekt ustawy o zmianie Ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz Ustawy Prawo Oświatowe wprowadza w zakresie przepisów regulujących kształcenie w żłobku, przedszkolu i szkole podstawowej (z wyjątkiem szkół podstawowych dla dorosłych) obowiązek uwzględnienia szczególnych potrzeb zdrowotnych dzieci. W przypadku przekazania tym podmiotom informacji przez opiekuna dziecka o np. konieczności stosowania diety bezglutenowej zapewnią one takiemu dziecku możliwość spożycia posiłku spełniającego aktualne normy żywienia opracowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, ale z wyeliminowaniem składnika, który jest dla takiej osoby niezalecany, np. glutenu.

Rzeczniczka Praw Dziecka w pełni popiera stanowisko autorów projektowanych zmian, że dziecko w żłobku, przedszkolu czy szkole musi czuć się komfortowo, a pobyt w tych placówkach ma mu zapewniać bezpieczeństwo zdrowotne, w tym żywieniowe. Jednym z elementów takiego komfortu jest m.in. akceptacja przez grupę społeczną, w której się znajduje. Wszelkie odmienności, w tym spowodowane niemożnością spożycia wspólnie posiłku wraz z grupą, w której dziecko przebywa, powodują nie tylko dyskomfort psychiczny, ale mogą doprowadzić do wykluczenia społecznego. Z kolei spożywanie przez dziecko z alergią lub nietolerancją pokarmową posiłków ze składnikami dla niego zabronionymi (z uwagi np. na brak wiedzy personelu przygotowującego posiłki) wiąże się z ryzykiem istotnych, gwałtownych problemów zdrowotnych.

Celiakia. Jak nie dyskryminować dzieci