„Szkoła – spektrum niedostępności”. Jan Gawroński na konferencji „Pokazać – Przekazać 2024”

Na zaproszenie Centrum Nauki Kopernik Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka, uczestniczył w konferencji „Pokazać – Przekazać 2024”, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Edukacja – dobra szkoła dobrego życia”.

22 sierpnia Jan Gawroński podczas swojego wystąpienia „Szkoła – spektrum niedostępności” poruszył kwestie dużej liczby wakatów na stanowiskach psychologów i pedagogów specjalnych, zniesienia krzywdzącej punktowej oceny zachowania i zastąpienia jej oceną opisową.

Stop dla głośnych dzwonków w szkołach. Pokoje wyciszenia dla każdego – bez względu na neurotyp. Rzetelne dostosowania edukacyjne. Lekcje różnorodności w każdej szkole tak, by nikt nie był tam szykanowany ani wykluczony. Oto najważniejsze postulaty młodych samorzeczników w spektrum autyzmu, które razem z Klubami Świadomej Młodzieży i grupą organizacji wspierających wysyłane są w świat w ramach corocznej kampanii „Szkoła przyjazna dla autyzmu”, zainicjowanej przez społecznego zastępcę Rzeczniczki Praw Dziecka.

– Głosy te determinować powinny do działania wszystkie osoby i instytucje odpowiedzialne za dostępność edukacji dla każdego człowieka bez wyjątku – mówił Jan Gawroński. – „Pokazać – Przekazać” to dyskusje o edukacji i wyzwaniach, które stawiają przed nią realia XXI wieku. Wspólnie identyfikujemy aktualne potrzeby i rozmawiamy o kierunkach rozwoju – dodał.

Nauczyciele, edukatorzy, rodzice w edukacji domowej, młodzież, przedstawiciele środowisk akademickich, naukowych, samorządowych i pozarządowych. Słowem wszyscy, którym zależy na dobrej jakości polskiej edukacji  dyskutowali o trendach w dydaktyce, metodach i narzędziach przydatnych uczącym i uczącym się.