W Ministerstwie Sprawiedliwości o ustawie Kamilka

Udoskonaleniu systemu ochrony dzieci przed przemocą poświęcone było międzyresortowe spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dyskutowano o rozwiązaniach uzupełniających i doprecyzowujących nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli Ustawę Kamilka. W spotkaniu 18 września uczestniczył Piotr Bogacki, dyrektor Zespołu Prawa Karnego w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka.

Przedstawiciele m.in. Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Zespołu ds. analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Policji rozmawiali o działaniach, których celem jest zwiększanie ochrony dzieci, a także usprawnienie współpracy między podmiotami powoływanymi do wspierania i ochrony młodych osób.

Piotr Bogacki w imieniu Rzeczniczki Praw Dziecka wyraził pełne poparcie dla proponowanych zmian legislacyjnych podkreślając, że są one kluczowe dla wzmocnienia ochrony małoletnich przed przemocą. Zdaniem RPD, wprowadzenie precyzyjnych definicji w ustawie oraz ujednolicenie przepisów dotyczących przestępstw wykluczających możliwość pracy z dziećmi znacząco poprawi bezpieczeństwo najmłodszych. Rzeczniczka zwróciła również uwagę na konieczność usprawnienia współpracy między instytucjami, co przyczyni się do lepszej wymiany informacji i skuteczniejszej ochrony dzieci.

Wśród zaproponowanych zmian legislacyjnych w obowiązującej Ustawie Kamilka są m.in.: wprowadzenie do ustawy słowniczka, w którym precyzyjnie wyjaśnione zostaną pojęcia używane w ustawie, ujednolicenie przepisów szeregu ustaw poprzez stworzenie jednego wykazu przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać od pracy z dziećmi – jest to propozycja dużej zmiany systemowej. Propozycja dotyczy również zmiany sposobu sprawdzania cudzoziemców pod kątem karalności za określone przestępstwa w kraju ich obywatelstwa lub dotychczasowego zamieszkania oraz określenia wyjątków od stosowania procedury sprawdzenia określonej w art. 21 ustawy.

Wśród założeń projektu jest także propozycja powierzenia Policji roli organu gromadzącego dane statystyczne, w których pokrzywdzonym jest osoba małoletnia. Policja byłaby również zobowiązana do przekazywania regularnie informacji o takich zdarzeniach przewodniczącemu Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Kolejnym wzmocnieniem i usprawnieniem systemu ochrony dzieci przed przemocą byłoby utworzenie interdyscyplinarnych terenowych zespołów do spraw ochrony małoletnich, w których na szczeblach lokalnych współpracowałyby: sąd, policja, pomoc społeczna, kuratoria i jednostki lecznicze.

Eksperci dyskutowali także o usprawnieniu kompleksowej ochrony najmłodszych (do 3. roku życia), zwiększeniu uprawnień kuratorów, którzy monitorują rodziny tak, by mieli obowiązek przeprowadzania rozmów z dziećmi podczas wizyt u podopiecznych, cyfryzacji „Niebieskiej Karty” oraz planach utworzenia systemu nazywanego roboczo „systemem śledzenia losów dziecka”, o którego utworzenie apeluje RPD. W zamierzeniach jest to system, do którego dostęp miałyby Policja, organy pomocy społecznej, jednostki lecznicze i sądy. W systemie znajdowałyby się dane o zdarzeniach, incydentach związanych z przemocą m.in. wobec dzieci. Istnienie systemu zapewniłoby szybki dostęp do danych o dziecku i tym samym wymianę informacji pomiędzy służbami. Jest to niezmiernie potrzebne np. w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania dziecka.

Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości